Bezpłatna dostawa od 250zł dla paczek ORLEN oraz darmowy kurier od 300zł.

Zadzwoń  730 005 263

Konto

Chcesz do nas zadzwonić?

Kliknij tu: 730 005 263

Obserwuj nas

 

zabawki sensoryczne

Najlepsze zabawki do ćwiczeń integracji sensorycznej (SI)

Skąd biorą się problemy z pracą układu sensorycznego dzieci? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Czasami ma to związek z głębszym problemem, np. zaburzeniami rozwojowymi, może to być powikłanie poporodowe, korelujące z nieprawidłowym napięciem mięśniowym albo po prostu nabyta predyspozycja. Trzeba też przyznać, że skala oraz rodzaj problemów sensorycznych są zróżnicowane i trzeba je rozpatrywać indywidualnie. Ważnym elementem terapii SI są pomoce terapeutyczne, które niejednokrotnie świetnie sprawdzają się również w roli zwykłej zabawki.

Przegląd najciekawszych zabawek sensorycznych do ćwiczeń SI

Zachęcamy do przyjrzenia się kilku najciekawszym propozycjom z kategorii zabawek sensorycznych.

1. Ścieżki sensoryczne, np. drewniana ścieżka sensoryczna do ogródka od Ence Pence

Spacerowanie po zróżnicowanym podłożu stymuluje receptory dotykowe, które znajdują się w stopach. Chodzenie po różnorodnych fakturach wpływa pozytywnie na percepcję dotykową, wzrokową, równowagę oraz koordynację ruchową (motorykę dużą). Pobudzenie czucia głębokiego za sprawą ścieżki sensorycznej pozwala dzieciom wyciszyć się i skoncentrować na zadaniu. Częste zabawy na ścieżce sensorycznej przyczynią się do osiągnięcia lepszych wyników w szkole. Doznania podczas chodzenia po ścieżce sensorycznej pozwalają budować nowe połączenia w mózgu odpowiedzialne za interptretację bodźców wzrokowych czy dotykowych, które umożliwiają dzieciom wykonywanie złożonych, wieloetapowych zadań. Taka wykonana w drewnie ścieżka sensoryczna świetnie sprawdzi się zarówno w warunkach domowych jak i w ogródku.

Drewniana ścieżka sensoryczna do ogródka

2. Nawlekanki, przeplatanki

Przeplatanie sznurówek przez dziurki pozwala przede wszystkim usprawniać pracę dłoni – motorykę małą oraz koordynację ręka-oko. W naszej ofercie znajdują się najbardziej pomysłowe nawlekanki takich marek jak Milin oraz Dottka. Polecamy tu np. przeplatankę ze Smokiem, która wygląda rewelacyjnie. Przeplatanki to przykład zabawek, które świetnie sprawdzają się w warunkach podróży. Jeśli zastanawiasz się czym zająć dziecko w podróży <- rekomendujemy przeplatanki, potrafią zająć na długo i nie zajmują wiele miejsca.
przeplatanka sensoryczna dottka smok
Inny bardzo fajny przykład nawlekanki to drewniane przeplatanki firmy Milin. Poniżej pokazujemy taką przeplotkę z motywem Misia. Z pewnością przypadnie do gustu wielu dzieciom, szczególnie taka nawlekanka może być bardzo dobrym wyborem dla dziewczynki.
przeplotka miś przeplatanka

3. Drewniane klocki sensoryczne

Nietypowe klocki wykonane z drewna i sensorycznego wypełnienia pozwolą rozwijać kreatywność i wyobraźnię przestrzenną. Do tego stymulują zmysł wzroku i dotyku. Takie klocki to bardzo fajna propozycja w sytuacji, gdy chcemy kupić na prezent coś nietypowego, coś czego prawdopodobnie nie będzie miał nikt inny. W odróżnieniu od popularnych klocków z plastiku, klocki sensoryczne wykonane w drewnie mają bardzo ciekawe faktury, sprzyjające stymulowaniu układu sensorycznego. Polecamy!
drewniane klocki sensoryczne

4. Wszelkie drewniane układanki lewopółkulowe i nietypowe puzzle

Zerknijcie na produkty poniżej. Dostarczają one świetnej okazji do ćwiczenia percepcji wzrokowej oraz zdolności poznawczej. Dziecko musi pokombinować, by odpowiednio ułożyć lub dopasować elementy. Tym samym dziecko rozwija lewą półkulę mózgu, co się przekłada na mowę i umiejętności szkolne.
układanka lewo półkulowa jajka isani
Bardzo wartościowa propozycja, która sprzyja pracy nad układem sensorycznym dziecka to również każda układanka z serii ,,Obłędne Koło”. Ćwiczą pamięć, poprawiają koncentrację oraz pozytywnie wpływają na percepcję wzrokową. Zdecydowanie jest to jedna z fajniejszych opcji, jeśli ktoś szuka prezentu o edukacyjnym charakterze.
obłędne koło drewniane puzzle

5. Zestaw ludzików do sortowania i nauki kolorów 

Ludziki od zabawek z duszą mają wiele zastosowań również z uwzględnieniem wieku dzieci z nich korzystających. Młodsi użytkownicy ćwiczą dopasowywanie według koloru, znajomość kolorów, przeliczanie ludzików oraz rozwijają koordynację ręka-oko i sprawność dłoni. Ze starszymi dziećmi możemy ćwiczyć układanie sekwencji lub bawić się w to, kto szybciej ułoży swoje ludziki na płytkach.
kolorowe ludziki zestaw duży do sortowania zabawki z duszą

6. Memo dotykowe

Gra ta pozwala ćwiczyć koncentrację na zadaniu, pamięć, percepcję wzrokową, gdy dopasowujemy na podstawie koloru lub percepcję dotykową, gdy dziecko układa układankę z zasłoniętymi oczami na podstawie faktury wypełnienia elementów.
memo dotykowe Goki

7. Zestaw zapachowy dla dzieci

Zestaw pozwala rozwijać zmysł dotyku i węchu, co – w zależności od potrzeby i zastosowania – może wyciszać lub pobudzać układ nerwowy. Dziecko może dopasowywać zapach do sensorka z odpowiednim wypełnieniem.
taca zapachowa Ence pence

8. Pudełka dźwiękowe

Tutaj rozwijamy zmysł słuchu i dotyku. Możemy tez bawić się w memo dźwiękowe, co również odpowiednio karmi układ nerwowy. Polecamy takie pudełko dźwiękowe również dla dzieci z wyraźną smykałką do muzyki oraz zabawy instrumentami muzycznymi.
pudełko dźwiękowe sensoryczne
Interesują Cię tematy związane z układem integracji sensorycznej dzieci? Czytaj więcej na ten temat!
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa wysyłka
Darmowa wysyłka

powyżej 250zł

Zwroty
zwroty

przyjmujemy

Wysyłka
wyslka

w ciągu 2 dni

Bezpieczne płatności
bezpieczne płąttności

z Przelewy24