Szachy i warcaby drewniane – któż z nas nie miał ich kiedyś w dzieciństwie! Często dziadkowie lub rodzice próbowali nas nauczyć zasad tych gier, by móc rozgrywać wspólne “partyjki”. Od jakiego wieku rozpocząć zaznajamianie pociechy z jedną, bądź drugą propozycją? Czy szachy dla najmłodszych będą lepsze od warcabów?
Warcaby a szachy – na czym polegają różnice?
Szukasz pomocy dydaktycznej dla dziecka? Szachy i warcaby to popularne gry, które wiele uczą. Rozwijają zdolność analitycznego oraz szybkiego myślenia, a także spostrzegawczość. Nie bez powodu można nazwać je ponadczasowymi i niewychodzącymi z mody. Ze względu na swoje zalety zarówno szachy, jak i warcaby są doskonałymi pomysłami na prezent – zwłaszcza jeśli brakuje ich w repertuarze domowych rozrywek.
Z pozoru szachy oraz warcaby wydają się bardzo podobne. Przyglądają się im jednak bliżej, bez trudu zauważysz różnice. Co prawda, plansze z jasnymi i ciemnymi polami są takie same (zgadza się nawet liczba pól), natomiast różnicę widać w kształcie pionków. W warcabach mamy do czynienia z płaskimi elementami, które swoimi konturami przypominają cukierki dropsy – występują one w dwóch kolorach. W szachach natomiast znajdują się figury, a każda z nich jest odpowiednio nazwana (np. hetman, wieża, goniec, skoczek).
Oprócz zauważalnych różnic w kształtach elementów, obie gry mają różne zasady. W szachach każda figura na planszy może wykonać tylko określony ruch – na przykład król może poruszać się o jedno pole w poziomie, pionie lub na ukos.
Z warcabami jest o tyle prościej, że pionki zawsze będą poruszały się w ten sam sposób. Między innymi dlatego, gra w warcaby polecana jest dla dzieci. Jej zasady są dużo prostsze niż w przypadku szachów, co sprawia, że stanowią doskonały wstęp do nauki “królewskiej gry”.
Nauka gry w warcaby – dla dzieci to sport dla umysłu!
Zabawa to najlepszy sposób na zaangażowanie dziecka w naukę. Przy okazji towarzyska rozgrywka, jaką są szachy oraz warcaby, doskonale zagospodarowuje wolny czas pociech. Nie marnują go one na przesiadywanie przed komputerem. Gry w warcaby dla dziewczyn i chłopców sprzyjają rozwojowi analitycznego myślenia i stanowią świetny wstęp do świata gry numer jeden – szachów.
Wracając do warcabów, dziecko oprócz oczekiwanej rozrywki może uczyć się i nabywać nowych umiejętności, a przy tym rozwijać się w określonej dziedzinie. Mając w domu przedszkolaka, możemy spokojnie zaznajamiać go z zasadami warcabów. Są one o wiele prostsze do zapamiętania niż w przypadku szachów, więc dziecko w wieku około 4-5 lat da sobie radę.
Oczywiście z początku mogą pojawić się trudności, ale nie od razu Rzym zbudowano! Nauka gry w warcaby dla dzieci może przerodzić się w kreatywną zabawę. Nie zrażajmy się, kiedy pociecha zacznie zamieniać niektóre zasady na własne, bo warto mieć na uwadze, że przedszkolaki są bardzo twórcze i na tym etapie wiekowym lubią to robić.
Szachy dla przedszkolaków – może warto spróbować?
Jak wspomnieliśmy, warcaby i szachy mimo podobnej planszy nie są takimi samymi grami. Pierwsza z nich jest lekka, przyjemna i niezobowiązująca, a nawet relaksująca! Druga z kolei wymaga większego skupienia oraz wytężenia umysłu, w celu wypracowania własnej strategii na wygraną. Czy przedszkolak dałby sobie z radę z taką rozrywką?
Z początku będzie mu ciężko, choć oczywiście są wyjątki, ponieważ nie każde dziecko jest takie samo. Warto jednak próbować. Gra w szachy pozytywnie wpływa na rozwój najmłodszych. Oto kilka korzyści, które oferuje królewska gra:
- kształtuje pamięć,
- rozwija umiejętności abstrakcyjne,
- rozwija wyobraźnię przestrzenną
- uczy logicznego myślenia,
- uczy cierpliwości i samodyscypliny,
- rozwija zmysł obserwacji,
- rozwija umiejętność nauki na własnych błędach.
Ponadto szachowe rozgrywki uczą radzenia sobie z porażkami. Wpływają więc nie tylko na intelekt dziecka, ale również jego aspekty wychowawcze.
Od czego zacząć naukę gry w szachy?
Szachy dla najmłodszych, mimo iż są skomplikowane, mają bardzo pozytywny wpływ na rozwój malucha. Zanim jednak dojdzie do prawdziwych pojedynków, należy zapoznać dziecko z zasadami gry w szachy. To może wydawać się trudne – zwłaszcza jeśli nie spędzasz wielu godzin tygodniowo na szachowych potyczkach. W rzeczywistości, takie jednak nie jest.
Na początku można zrezygnować z zasad na rzecz zaznajomienia pociechy z samą ideą gry. Chodzi o to, aby pokazać figury i zacząć je nawet losowo przesuwać po planszy. Wiadomą sprawą jest, że daleko temu do pełnowymiarowej rozgrywki, ale turnieje szachowe dla dzieci z rodzicami lub dziadkami zorganizowane w niedzielne popołudnie to nie zawody dla profesjonalnych szachistów.
Takie domowe rozgrywki będą naprawdę świetną zabawą – podczas której pociecha przyswajać będzie kolejne zasady samej rozgrywki. Stopniowo, wraz z rosnącym zainteresowaniem samą grą, warto przekazywać swoją wiedzę oraz inspirować do samodzielnego poszukiwania rozwiązań oraz ruchów.
Co ważne, nie musisz tego robić samodzielnie. Ogromną popularnością cieszą się szkoły szachowe. Oferują one zajęcia nawet dla najmłodszych dzieci, które podczas zajęć poznają szachy oraz warcaby z bliska. Pracujący w nich nauczyciele, często podczas zajęć wymyślają baśniowe historie związane z postaciami, aby maluchy szybciej skojarzyły zasady!
W ten sposób, w młodych osobach szybciej rozpala się miłość do warcab lub szachów. Poza tym, od tego typu gier znacznie łatwiej przejść do wielu innych zabawek matematycznych i sprzyjających rozwojowi analitycznego myślenia.
Szachy dla przedszkolaków – czy to dobry pomysł na prezent?
Oczywiście! Nie musisz się obawiać tego, że nasz podarunek pójdzie w kąt i odejdzie w zapomnienie. Szachy i warcaby drewniane miało niejedno dziecko, kiedy było brzdącem i raczej miło wspomina je w dorosłym życiu. Z początku gry traktowane są raczej jako zwykła zabawa, ale z czasem nabierają poważniejszego znaczenia – stają się przedmiotem rywalizacji między rówieśnikami.
Im wcześniej pokażesz dziecku szachy, tym lepiej. Ta popularna gra pozytywnie wpływa na zdolności intelektualne. Styczność z nimi już w latach dziecięcych, pozytywnie odbije się na przyszłości pociechy.
Turnieje szachowe dla dzieci w zaciszu domowym
Zanim nasz przedszkolak będzie mógł wziąć udział w profesjonalnym turnieju z nieznanym przeciwnikiem, zorganizujmy mu domowe zawody 20-minutowe! Na początek po drugiej stronie stołu może zasiąść najbliższa osoba albo nawet ulubiona pluszowa zabawka. Pokaźna porcja lodów, ulubiony smakołyk albo uścisk mamy świetnie posłużą jako forma nagrody za zwycięstwo!