Układanki lewopółkulowe
Wyświetlanie 1–30 z 39 wynikówPosortowane według najnowszych
Wyświetlanie 1–30 z 39 wynikówPosortowane według najnowszych
Układanki lewopółkulowe
Spis treści:
- Co to są układanki lewopółkulowe?
- Na co wpływają ćwiczenia lewopółkulowe?
- Jak ćwiczyć lewą półkulę mózgu?
- Jak zrobić układanki lewopółkulowe?
- Jakie układanki lewopółkulowe są warte polecenia?
Mózg każdego człowieka składa się z dwóch półkul. Każda odpowiada za inne funkcje życiowe. Lewa półkula mózgu odpowiada za czynności myślowe, pisanie, zdolności analityczne oraz zmysł dotyku. Twoje dziecko szybko się zniechęca w trakcie nauki lub zabawy? W takim razie układanki lewopółkulowe rozwiążą ten problem. Nauczysz swoje dziecko logicznego myślenia, mówienia i pisania bez zbędnego stresu.
Świat otaczający dzieci generuje sporą ilość bodźców. To może rozpraszać malucha i powodować nadmierną stymulację prawej półkuli mózgu, która odpowiada m.in. za kreatywność. To powoduje zaniedbanie zdolności myślenia, mówienia i pisania. W przypadku dzieci w wieku od 2 lat to istotne, aby wspierać ich rozwój. Lewopółkulowe układanki to dobry sposób, aby maluch nie tylko zainteresował się nauką poprzez zabawę, ale także szybciej przyswajał nowe informacje.
Co to są układanki lewopółkulowe?
Zastanawiasz się, jak pomóc dziecku szybciej się rozwijać? Możesz wybrać układanki lewopółkulowe dla 2 latka lub starszego dziecka. To zbiór pomocy dydaktycznych, które ułatwiają dzieciom rozwijanie umiejętności myślowych. Układanki lewopółkulowe przydają się w przypadku dzieci z:
- zaburzeniami koncentracji,
- problemem z analitycznym myśleniem,
- kłopotem z zapamiętywaniem liter, słów i przedmiotów.
Układanki lewopółkulowe nadają się do przeprowadzania terapii u dzieci w wieku już od 2 lat. Warto jednak zachować ostrożność, aby maluch nie połknął żadnego z drobnych elementów edukacyjnej zabawki. Innowacyjne pomoce lewopółkulowe dla dzieci mogą przybierać różne formy. Ich zastosowanie to najczęściej:
-
- Kategoryzacja przedmiotów pod względem koloru – dziecko uczy się segregacji figur z podziałem na kolory. Dzięki temu maluch nie tylko zacznie rozpoznawać podstawowe barwy, ale także zacznie je nazywać.
- Odróżnianie przedmiotów bez cech wspólnych – to kolejna ciekawa zabawa, którą można zrealizować, wybierając układanki lewopółkulowe dla dwulatka lub starszych dzieci. Wystarczy zabrać ze zbioru kształtów lub kolorów jeden niepasujący element. Dziecko powinno powtórzyć tę czynność, aby rozpoznać kształt i kolor, a następnie wyeliminować je ze zbioru, np. niepasujący trójkąt do grupy kwadratów.
- Naśladowanie wzorów – aby maluch mógł naśladować wzory na konkretnej płaszczyźnie można wykorzystać lewopółkulowe układanki. Należy ułożyć jeden wzór, np. ciąg kolorów z klocków, a następnie nakazać dziecku powtórzyć tę czynność. To umożliwia ćwiczenie zdolności logicznego myślenia oraz zapamiętywania.
- Układanie wzorów z gotowych tablic – układanki lewopółkulowe dla starszych dzieci umożliwiają także rozwój zdolności do zapamiętywania, np. kształtów. Dziecko musi przyjrzeć się ilustracji na obrazku, a następnie odwzorować kształty i kolorystykę z użyciem klocków.
To tylko kilka sposobów, w jaki można wykorzystać układanki lewopółkulowe dla dwulatka, trzylatka, a nawet starszego malucha. To skuteczny sposób, aby uaktywnić lewą półkulę mózgu i zmniejszyć oddziaływanie negatywnych bodźców zewnętrznych na dziecko.
Ćwiczenia lewej półkuli mózgu – kiedy najlepiej się sprawdzają?
Uwaga! Aby osiągnąć jak najlepsze efekty pracy z dzieckiem z użyciem układanek lewopółkulowych, warto ograniczyć dziecku dostęp do telefonu, telewizji i innych elektronicznych urządzeń. To największy problem XXI wieku. Wirtualne gry i zabawy zbyt mocno pobudzają prawą półkulę mózgu i absorbują uwagę dziecka, odciągając je od nauki (nawet poprzez zabawę).
Na co wpływają ćwiczenia lewopółkulowe?
Układanki lewopółkulowe to pomoce dydaktyczne, które wspierają rozwój dziecka już od 2. roku życia. W jaki sposób? Otóż akcesoria edukacyjne tego typu wpływają na lewą półkulę malucha, aktywizując rozwój konkretnych umiejętności:
- logiczne i analityczne myślenie,
- umiejętności planowania i wyciągania wniosków,
- mówienie i rozumienie znaczenia konkretnych słów,
- racjonalne reagowanie na różne sytuacje,
- dostrzeganie reguł i różnic wraz z ich poprawnym przetwarzaniem,
- czytanie i pisanie,
- wykonywanie prostych obliczeń matematycznych.
Układanki lewopółkulowe dla 4 latka są tak samo przydatne, jak dla młodszych pociech. Poprawne zastosowanie tej formy zabawy połączonej z nauką umożliwia rozwój wszystkich umiejętności, które przydadzą się dziecku w przyszłości.
Jak ćwiczyć lewą półkulę mózgu?
Ćwiczenia na lewą półkulę mózgu można przeprowadzić samodzielnie z dzieckiem. Nie potrzebujesz do tego wykwalifikowanego terapeuty. To oczywiście nie oznacza, że nie warto z ów pomocy skorzystać, szczególnie jeśli dziecko ma spore problemy z koncentracją. Wykorzystując układanki lewopółkulowe lub inne pomoce dydaktyczne możesz skuteczne aktywizować umiejętności malucha, za które odpowiada lewa półkula mózgu. Ćwiczenie i rozwój takich zdolności odbywa się poprzez:
- wspólne zabawy związane z układaniem klocków i figur geometrycznych,
- budowanie budowli przestrzennych – to rozwija nie tylko wyobraźnię, ale i zdolność do technicznego myślenia,
- zabawy w dopasowywanie wzorów do siebie.
Ćwiczenia na lewą półkulę mózgu dla dzieci
Jest naprawdę mnóstwo sposobów, aby zachęcić dziecko do edukacji. Można w tym celu wykorzystać układanki lewopółkulowe, które mogą przyciągnąć uwagę Twojej pociechy nawet na wiele godzin. Ćwiczenie lewej półkuli mózgu z odpowiednimi pomocami przychodzi dziecku znacznie szybciej. W celu osiągnięcia zamierzonych efektów, warto zabronić dziecku korzystania ze smartfona, tabletu lub telewizora. Takie gadżety mocno rozpraszają jego uwagę i powodują, że bardziej aktywna jest prawa półkula, odpowiedzialna za kreatywność.
Często zdarza się, że dziecko nauczy się wymowy słów lub śpiewania piosenek poprzez ciągłe oglądanie telewizji. To jednak wcale nie oznacza, że maluch zna znaczenie tych słów i będzie umieć je zastosować w innych sytuacjach. W tym przypadku pomocne są układanki lewopółkulowe dla 2 latka lub starszego dziecka.
Jak zrobić układanki lewopółkulowe?
Zastanawiasz się, czy układanki lewopółkulowe DIY są dobrym pomysłem? Jasne, że tak! Jeśli masz ograniczony budżet lub potrzebujesz stworzyć zabawkę dla malucha w ciągu kilkunastu minut. Możesz w tym celu wykorzystać gotowe wzorniki dostępne w sieci. Jeśli masz drukarkę, wystarczy, że wydrukujesz kilka arkuszy wzorów do układania. Jedna kartka może posłużyć maluchowi jako wzór do dopasowywania, natomiast pozostałe elementy musisz wyciąć. Do stworzenia edukacyjnej zabawki potrzebujesz:
- drukarki lub opcjonalnie kredek i farb,
- kilku arkuszy papieru/tektury,
- nożyczek,
- kleju,
- kwadrans wolnego czasu.
Dobrym przykładem jest układanka lewopółkulowa z kołami w różnych kolorach. Po wycięciu kół z arkusza papierowego, możesz je pomieszać i dać dziecku. Następnie wskaż, w jaki sposób należy dopasowywać konkretne elementy do siebie i to wszystko. Tak stworzona zabawka, układanka lewopółkulowa może wciągnąć dziecko nawet na wiele godzin zabawy.
Jakie układanki lewopółkulowe są warte polecenia?
Zanim kupisz układanki lewopółkulowe dla 2 latka lub starszego dziecka, sprawdź, jakie pomoce edukacyjne znajdziesz w ofercie naszego sklepu internetowego. Poniżej przedstawiamy kilka polecanych układanek na stymulację lewej półkuli mózgu dziecka.
- Układanka lewopółkulowa jajka – to świetna pomoc, aby nauczyć dziecko rozpoznawania kolorów. 8 jajek w różnych barwach można dopasowywać kolorami do pojemniczków. Dzięki temu dziecko poznaje podstawowe barwy i rozwija swoje umiejętności myślowe.
- Sorter kolorów Lilco – kolejna propozycja do nauki sortowania kolorów. Trójkąty w różnych barwach i rozmiarach trzeba dopasowywać do siebie tak, aby stworzyły spójną całość. To nieco trudniejsza forma układanki lewopółkulowej, gdyż wymaga nie tylko dopasowania koloru, ale także rozmiaru elementu.
- Puzzle Lilco – ekologiczne puzzle z drewnianą podstawą zawierają aż 24 karty pracy do odwzorowywania. To zapewnia dziecku wiele godzin aktywnej zabawy i jednocześnie umożliwia dalszy rozwój lewej półkuli mózgu. Ta układanka umożliwia sortowanie według koloru, kształtu, a także zgodnie z wcześniej przedstawionym wzorem. Maluch w ten sposób rozwija koncentrację, spostrzegawczość i motorykę małą.
- Układanka dla najmłodszych Sprytny Zajączek – to forma układanki lewopółkulowej dla dzieci nawet od 2 lat. Jest w 100% bezpieczna, zawiera aż 8 schematów układania różnokolorowych kuleczek i nie zawiera drobnych elementów, które dziecko mogłoby połknąć. Dołączone do zestawu szczypce umożliwiają maluchowi jednoczesny rozwój umiejętności motoryki małej, logicznego myślenia i zapamiętywania.
Podsumowując: układanki lewopółkulowe dostępne w ofercie naszego sklepu internetowego mogą pomóc rozwijać Twojemu dziecku umiejętność: logicznego myślenia, koncentracji, samodzielnego rozwiązywania problemów oraz spostrzegania wzrokowego. Ćwiczenia na lewą półkulę mózgu dla dzieci warte są takich zakupów. Częste zabawy edukacyjne w tej formie wpływają też na rozwój wyobraźni przestrzennej, szczególnie jeśli ćwiczenie lewej półkuli mózgu wiąże się z tworzeniem ciekawych budowli 3D.