Sortery

Kategorie i filtry

Wyświetlanie 1–30 z 33 wyników

Wyświetlanie 1–30 z 33 wyników

Sortery dla niemowląt – jak wybrać?

Sorter jest jedną z najbardziej popularnych zabawek edukacyjnych. Rynek oferuje wiele różnego rodzaju modeli: pluszowe, plastikowe i drewniane sortery dla dzieci o najprzeróżniejszych formach. Chętnie wybierane na prezent dla niemowlęcia, powinny być dopasowane do wieku i rozwoju malucha. Jakie kryteria brać pod uwagę podczas zakupu, by podarunek nie tylko oczarował dziecko, ale i przyniósł mu realne korzyści?

Czym są sortery dla dzieci?

Sorter to zabawka pozwalająca na grupowanie przedmiotów zgodnie z określonymi cechami – najczęściej według kształtu i wielkości. Początkowo wszystkie sortery były wytwarzane z drewna, ale w latach 30. XX wieku firma Fisher Price rozpoczęła masową produkcję sorterów plastikowych i dziś większość asortymentu jest wykonana z tego materiału. Produkt z tworzywa sztucznego jest znacznie tańszy, jednakże obecnie rodzice coraz częściej decydują się na sortery drewniane. Dla dzieci są one zdrowsze i bezpieczniejsze, ponieważ nie zawierają ftalanów ani PVC obecnych w ich plastikowych odpowiednikach. Ogromna trwałość drewnianych zabawek sprawia, że mogą służyć kolejnym pokoleniom.

układanka lewo półkulowa jajka isani

Sortery drewniane dla dzieci – zalety

Dorosłym zadania oferowane przez sortery dla niemowląt wydają się banalnie proste, a nawet nudne, ale produkty te przeznaczone są dla małych dzieci, które słabo rozumieją prawa rządzące otaczającym je światem. Z pomocą sorterów uczą się:

  • Rozróżniać takie same i odmienne przedmioty
  • Określać naocznie dopasowanie lub niezgodność pewnych kombinacji części
  • Rozpoznawać pojęcia koloru, kształtu i ilości
  • Analizować, porównywać i dokonywać klasyfikacji
  • Koncentrować uwagę na jednej czynności przez dłuższy czas

Ponadto maluch posiada znacznie słabiej rozwinięte dłonie niż przedszkolak, dlatego sortery dla 2 latka są bardzo przydatne dla rozwoju małej motoryki rąk i ogólnej koordynacji ruchów. Przy okazji następuje poprawa artykulacji mowy, ponieważ trudne zadanie pobudza aktywność umysłową dziecka i popycha je do prób przedyskutowania ze starszymi problemu, który rozwiązuje.

sortery drewniane dla dzieci
Sortery drewniane dla dzieci dostarczają pierwszych okazji do zabawy, ale również do nauki, np. kolorów.

Czym się kierować, kupując sortery dla niemowląt?

Sortery dla dzieci to fantastyczne akcesoria do wczesnej nauki. Należy jednak pamiętać, że niemowlęta mają słabą kontrolę mięśni i mogą potencjalnie upaść i wylądować na twardych elementach zabawki. Dlatego dla dzieci poniżej jednego roku najlepsze będą sortowniki pluszowe, z częściami o wielkości co najmniej 5 cm (aby uniknąć połknięcia), trwałe i nadające się do regularnego prania. Mile widziane są dodatki w postaci lusterek i szeleszczących tkanin.

Kiedy dziecko ma około półtora roku, zaczyna samodzielnie dopasowywać figury do otworów, toteż sortery dla 2 latka przybierają najprzeróżniejsze formy. Drewniane sortery dla dzieci często występują w postaci domku lub pojazdu na kółkach, co sprzyja kreatywnej zabawie. Ciekawym urozmaiceniem dla maluchów w wieku od 3 lat jest mierzenie czasu, jak szybko dziecko jest w stanie dopasować kształty do sortera. Przy każdej próbie można wyznaczyć nowy cel, aby zabawa była jeszcze przyjemniejsza.

sortery dla niemowlat
Sortery dla niemowląt – szczególnie te drewniane – to idealny pomysł na prezent dla najmłodszych.