Bezpłatna dostawa od 250zł dla paczek ORLEN oraz darmowy kurier od 300zł.

Zadzwoń  730 005 263

Konto

Chcesz do nas zadzwonić?

Kliknij tu: 730 005 263

Obserwuj nas

 

zabawa kreatywna dla dzieci

Zabawki do kreatywnej zabawy – wykorzystaj dziecięcą wyobraźnię!

Rynek oferuje niezliczoną ilość zabawek dla dzieci, jednak nie wszystkie rozwijają ich kreatywność. A przecież to właśnie ona umożliwia radzenie sobie z problemami i generowanie nowych rozwiązań. Które z zabawek warto wybrać, aby stymulować wyobraźnię i twórcze myślenie u dziecka? Podpowiadamy.

Zabawa kreatywna dla dzieci, które nie lubią się nudzić

Dzieci szybko się nudzą, dlatego rodzice nieustannie szukają sposobów, jak zająć im czas. Kiedy kończą się fajne pomysły na zabawę, próbują zainteresować je którąś z nowo zakupionych zabawek. Lalki i samochodziki, klocki i gry – niektóre z nich przypadają do gustu i pociecha niemal się z nimi nie rozstaje, inne szybko trafiają w kąt. Te najbardziej nowoczesne bywają rozchwytywane, a jednak, nie zawsze warto się na nie decydować.

Zabawki rozwijające wyobraźnię

Współczesne dzieci sprawnie posługują się nowymi technologiami: grami wideo, tabletami itp. Elektroniczne gadżety potrafią zaangażować malucha, ale poprzestanie na tego typu zabawkach nie jest dobrym pomysłem. Po pierwsze, dzieci łatwo się od nich uzależniają, po drugie – korzystając z nich, nie rozwijają kluczowych umiejętności potrzebnych w życiu, jak zdolności grafomotoryczne, kompetencje społeczne itd. O wiele lepszym prezentem będzie zestaw do kreatywnej zabawy, który rozwija sprawności manualne i umysłowe, a jednocześnie powoduje, że nuda staje się pojęciem zapomnianym.

Czym jest zabawa kreatywna?

Dla dzieci wymyślono tysiące różnego rodzaju zabaw, jednak zabawa kreatywna jest czymś szczególnym. To aktywność, która pobudza ciekawość i wyobraźnię, a tym samym przyczynia się do wszechstronnego rozwoju dziecka.

Twórcza zabawa promuje zdrowie fizyczne i psychiczne, kreatywność i umiejętność nawiązywania relacji. Daje okazję do poznawania kształtów, kolorów i liczb. Uczy dzieci cierpliwości, doskonali zdolność podejmowania decyzji, panowania nad emocjami i dogadywania się z innymi, jeśli bawią się w grupie. Tym samym przygotowuje je do dorosłego życia.

Pamiętać należy, że czymś innym będzie kreatywna zabawa dla 2 latka, a czymś innym twórcze zajęcia dla starszych brzdąców. Dzieciom wciąż należy dostarczać podniet do rozwoju, odpowiednich dla ich wieku.

Rodzaje zabaw kreatywnych dla dzieci

Zabawa manipulacyjna

Jej celem jest poznawanie właściwości różnych typów przedmiotów i doskonalenie zmysłów. Idealnym akcesorium jest w tym przypadku tablica edukacyjna bądź tablica manipulacyjna. Ta kreatywna zabawa dla 2 latka, którą zresztą podarować można już roczniakowi, zawiera mnóstwo elementów atrakcyjnych dla malucha. Koła zębate, zasuwki, zamek błyskawiczny, klamka i inne detale zachęcają go do chwytania, przesuwania, kręcenia itd. Tablica skupia uwagę malca, jednocześnie umożliwiając mu trening małych paluszków i rozwój zmysłowy.

pomysly na prezent na chrzciny

Zabawa w udawanie, zwana symboliczną

Dzięki niej dziecko ćwiczy wyobraźnię, spogląda na rzeczywistość z różnych punktów widzenia i staje się bardziej empatyczne. Na wybór wybieranych przez dziecko ról mają niebagatelny wpływ rodzice. Na przykład, zestaw lekarza dla dzieci oswaja latorośl z wizytami lekarskimi i używanymi przez medyków przedmiotami, jak szpatułka do gardła, termometr, stetoskop i strzykawka. To wspaniała kreatywna zabawa dla 4 latka: w tym wieku maluchy uwielbiają wcielać się w role!

Zabawa konstrukcyjna

Polega na budowaniu, wytwarzaniu czegoś nowego. Najbardziej znanym jej przykładem jest zabawa klockami. To rewelacyjna kreatywna zabawa dla 3 latka i starszych dzieci. Wzniesienie budowli o przemyślanym kształcie wymaga od dziecka rozwiązania szeregu zadań logicznych, odwołania się do wcześniejszych doświadczeń, pomysłowości i wytrwałości. Do tworzenia rozmaitych konstrukcji najlepiej nadają się drewniane klocki w podstawowych kształtach, takie jak klocki konstrukcyjne BRIK.

drewniane klocki konstrukcyjne naturalne

Zabawa ruchowa

Ruch jest żywiołem dziecka: pragnie skakać, biegać, rzucać oraz chwytać. Zabawa ruchowa, ćwicząca motorykę dużą, koordynację wzrokowo-ruchową i skupienie, jest czymś, czego nie może zabraknąć w dziecięcym planie dnia. Warto w tym celu wykorzystać zabawki, takie jak muszelka Bilibo, a fajne pomysły na zabawę pojawią się same. Muszelka wykonana jest z trwałego polietylenu, a jej kształt umożliwia spożytkowanie jej zarówno jako elementu toru przeszkód, jak i jako kołyski. Cudownie sprawdzi się także na basenie!

Zabawa badawcza

Uczy dostrzegać problemy i poszukiwać rozwiązania. Dostarcza przeżyć związanych z badaniem określonych rzeczy i zjawisk, odkrywaniem związków przyczynowo-skutkowych, szukaniem, tropieniem i doświadczaniem. Dziecko może np. obserwować ruchy drzew w czasie wiatru, poszukiwać określonych roślin lub owadów, eksperymentować z piaskiem, solą, magnesami itp.

Zabawa dydaktyczna

Kształtuje umiejętność rozumienia i skupienia się: do tego typu zabaw należą wszelkie planszówki, rebusy i układanki. A czyż istnieje bardziej zajmująca kreatywna zabawa dla 4 latka, niż gra w grę planszową? Na tym etapie nie może ona być zbyt skomplikowana, ale wiek 4 lat to świetny okres na wprowadzenie dziecka w świat gier. Polecamy Billibo Game Box, składającą się z mini muszelek, żetonów oraz kostki, których używać można na różne sposoby. Można nie tylko wykorzystywać pomysły zawarte w dołączonej do zestawu książeczce, ale i wymyślać własne gry.

bilibo game box

Zestaw do kreatywnej zabawy dla dzieci w różnym wieku

Według Marii Montessori każde dziecko rozwija się we własnym tempie, dlatego może się zdarzyć, że kreatywna zabawa dla 3 latka okaże się dla malca w tym wieku zbyt dużym wyzwaniem lub – wprost przeciwnie – zwyczajnie go znudzi. Stąd warto inwestować w zabawki, które sprawdzają się na różnych etapach rozwoju, takie jak zestaw do kreatywnej zabawy Smart-box Tęcza Paticzkowo.

Smart-box Tęcza zawiera różnorodne drewniane części, takie jak przeplatanki, cyfry, dziurkowane tablice do uzupełniania kolorowymi pomponikami, koraliki, szczypce itd. Uzupełnieniem są karty pracy i elektroniczna wersja instrukcji z licznymi podpowiedziami. W tworzeniu zestawu brali udział psycholodzy. Ułatwia on naukę liczenia, planowania, kodowania i rozwija motorykę małą. Pozwala odkryć talenty dziecka i stanowi inspirację do twórczej zabawy, która mogłaby nie mieć końca!

zestaw do kreatywnej zabawy paticzkowo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa wysyłka
Darmowa wysyłka

powyżej 250zł

Zwroty
zwroty

przyjmujemy

Wysyłka
wyslka

w ciągu 2 dni

Bezpieczne płatności
bezpieczne płąttności

z Przelewy24