Bezpłatna dostawa od 250zł dla paczek ORLEN oraz darmowy kurier od 300zł.

Zadzwoń  730 005 263

Konto

Chcesz do nas zadzwonić?

Kliknij tu: 730 005 263

Obserwuj nas

 

gra szachy dla dzieci

Jak nauczyć dziecko grać w szachy i dlaczego warto?

Bobby Fischer, genialny amerykański szachista, tytuł arcymistrza uzyskał w wieku 15 lat. Judith Polgar, najlepsza obecnie szachistka, wyprzedziła go o 35 dni, natomiast Siergiej Kariakin, który grał dla Ukrainy i Rosji, jest jedynym szachistą, któremu sztuka ta udała się jeszcze przed ukończeniem 13. roku życia. Podobnych historii jest mnóstwo. Większość wielkich mistrzów zaczynała bardzo młodo. Szachy to bowiem jedna z niewielu dyscyplin, która pozwala rywalizować graczom w zupełnie różnym wieku. Dzielić może ich całe pokolenie, a nawet dwa.

Czy oznacza to, że każde dziecko może w przyszłości zostać arcymistrzem szachowym, dlatego wystarczy jedynie zmotywować je do nauki? Oczywiście, że nie. Powyższe przykłady pokazują jednak, że szachy są dla każdego. Jak wskazują eksperci, nauka gry w szachy dla dzieci może rozpocząć się już od szóstego roku życia. Co więcej, przynosi ona wiele korzyści, które wpływają na jego rozwój. Z tego powodu, w naszym sklepie nie mogło zabraknąć bardzo ciekawej oferty na szachy dla dzieci <- zachęcamy by sprawdzić oferowane przez nas produkty!

szachy drewniane dla dzieci
Szachy drewniane magnetyczne rozmiar 28cm.
szachy drewniane krolewskie 32cm
Szachy drewniane dla dziecka w rozmiarze 32cm.

Nauka gry w szachy – zalety

Choć osoby, które nigdy nie siedziały przed szachownicą twierdzą inaczej, szachy wcale nie są trudne. Wręcz przeciwnie – opanowanie podstaw nie powinno sprawiać trudności nawet dziecku. Sztuka tkwi w poznawaniu kolejnych technik oraz możliwości rozegrania następnej partii. To właśnie decyduje o pięknie tego sportu, a także jego przydatności w kontekście rozwoju dziecka. Jak się bowiem okazuje, zalety gry w szachy możemy wymieniać bardzo długo. Te najważniejsze dotyczą jednak:

  • rozwoju zdolności koncentracji i percepcji – nauka szachów dla dzieci uczy logicznego myślenia i rozwiązywania problemów. Dzięki tym umiejętnościom nie tylko zostaną one lepszymi szachistami, ale również poprawią swoje wyniki w szkole,
  • nauki pokory i dyscyplinyszachista nie może pozwolić sobie na rzucanie pionkami i kłótnie, niczym zawodnik drużyny piłkarskiej. Etykieta nakazuje zachowanie spokoju,
  • rozwoju pamięcijak sprawić, by dziecko lepiej zapamiętywało i potrafiło skupić się na jednej czynności? Odpowiedzią są Nauka gry wzbudza ponadto aktywność twórczą, dzięki której nasza pociecha, zamiast naśladować innych, szuka własnych sposobów na rozwiązywanie problemów.

To oczywiście nie wszystko, co zapewnia gra w szachy. Zalety związane są także rozwojem pozytywnych cech osobowości (tolerancja, obiektywizm), aspektów wychowawczych czy też poczucia własnej wartości.

szachy dzieci
W ofercie stawiamy na szachy drewniane produkowane przez polskie firmy rodzinne.

Nauka gry w szachy dla dzieci – o czym warto pamiętać?

Skoro wiemy już, jakie są największe zalety gry w szachy, możemy przejść do optymalnych metod nauki. Odpowiednie podejście do tematu wydaje się być kluczem do sukcesu. Nie należy dziecka do niczego zmuszać, ani zbytnio obciążać. Nauka szachów dla dzieci powinna bowiem wiązać się z przyjemnością, nie zaś z poczuciem przykrego obowiązku.

Warto podejść do tego, jak do każdej innej dyscypliny sportu. Metoda małych kroczków wydaje się optymalna. Na samym początku pojedyncze „zajęcia” z szachów nie mogą trwać dłużej niż 30 minut (chyba że dziecko zadecyduje inaczej). Jest to wystarczający czas, aby poznać podstawy i dowiedzieć się, czym są szachy. Nauka gry musi oczywiście uwzględniać wyjaśnienie znaczenia poszczególnych figur i sposobów ich poruszania się po szachownicy. Nie musimy od razu inwestować w profesjonalnego nauczyciela. Wiele możemy zrobić sami.

Ustawienie szachów czyli zacznijmy od podstaw

Ułożenie szachów, czy może precyzyjniej rzecz ujmując, ułożenie figur szachowych na planszy, to podstawowa sprawa w nauce gry w szachy. Jedna lekcja powinna wystarczyć do zapamiętania jak wygląda ustawienie szachów, następnie trzeba ,,przerobić” zasady poruszania się poszczególnych figur. Mając przyswojoną bazę jak ułożenie szachów, można przejść do pierwszych prób gier, nauki otwarć oraz bardziej zniuansowanych zasad jak np. unikanie stawiania w jednej linii hetmana z królem w celu uniknięcia tzw. ,,związania” hetmana.

Należy przy tym pamiętać, że liczy się przede wszystkim praktyka. Nakazanie dziecku nauki z podręcznikami szachowymi nigdy nie będzie dobrym sposobem na szachy. Zalety tej dyscypliny (zwłaszcza w kontekście dzieci) związane są z tym, że można traktować je jako zabawę. To właśnie pozytywne emocje sprawią, że dziecko się do nich przekona. Ważną rolę do odegrania mają więc rodzice, którzy powinni grać z własnymi dziećmi. Najlepiej codziennie, dla zwykłej frajdy!

Wśród wielu zajęć pozaszkolnych przeznaczonych dla dzieci, najkorzystniejsza dla ich rozwoju umysłowego wydaje się właśnie gra w szachy. Zalety, o których wspomnieliśmy wcześnie, doskonale pokazują, jak wiele dobrego przynosi ta dyscyplina. Warto się więc do niej przekonać, a także spróbować zachęcić do gry również swoje dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa wysyłka
Darmowa wysyłka

powyżej 250zł

Zwroty
zwroty

przyjmujemy

Wysyłka
wyslka

w ciągu 2 dni

Bezpieczne płatności
bezpieczne płąttności

z Przelewy24