Bezpłatna dostawa od 250zł dla paczek ORLEN oraz darmowy kurier od 300zł.

Zadzwoń  730 005 263

Konto

Chcesz do nas zadzwonić?

Kliknij tu: 730 005 263

Obserwuj nas

 

moje dziecko się nudzi

Mamo, nudzę się – czyli czym zająć dziecko w domu?

Chcesz wiedzieć, jak skutecznie zorganizować czas swojemu dziecku? Jeśli masz w domu malucha, który nie uczęszcza jeszcze do żłobka, przedszkola lub szkoły, koniecznie musisz zadbać o jego dobrą organizację czasu. W ten sposób unikniesz ryzyka, że maluch będzie znudzony i zacznie marudzić. Z poniższego artykułu dowiesz się, czym zająć dziecko w domu i jak zrobić to najskuteczniej. 

Czym zająć dziecko w domu? Kilka kluczowych porad

Nie każdy rodzic wie, czym zająć dzieci w domu. To dość trudne zadanie, którego stopień skomplikowanie zależy w dużej mierze od wieku dziecka, ale i jego charakteru. Znacznie łatwiej jest zorganizować aktywnie czas w ciągu dnia dla dwójki dzieci lub więcej, aniżeli dla jedynaka? Dlaczego? Dzieci (szczególnie te w wieku do 3 lat) najczęściej lub lubią przebywać same w pomieszczeniu. Przekłada się to na fakt, iż samotne dziecko potrzebuje uwagi rodzica, a więc często nawet najlepsze zabawki nie pozwolą Ci na oddalenie się od malucha i zajęcie swoimi sprawami. Oto kilka kluczowych porad, które pozwalają na lepszą organizację zabaw dla dziecka w ciągu dnia:

 • inwestuj w popularne zabawki edukacyjne, np. układanki lewopółkulowe oraz interaktywne – dzięki czemu zainteresujesz swoje dziecko na znacznie dłuższy czas,
 • staraj się organizować swój czas tak, aby zagospodarować chwilę na wspólną zabawę i naukę,
 • w miarę możliwości zachęcaj dziecko do samodzielnej zabawy np. z użyciem interaktywnych zabawek.

mata 3 w 1 get dirty

Oczywiście to tylko podstawowe rady, jakie są pomocne, aby zająć dzieci w domu. W sieci znajdziesz wiele ciekawych porad, które pomagają zagospodarować cały dzień tak, aby dziecko nie czuło się znudzone i jednocześnie mogło sprawnie się rozwijać. Co robić, kiedy dziecko się nudzi w domu? Wypróbuj sprawdzone wskazówki:

 1. Stwórz kompleksowy plan zajęć dla dziecka/dzieci. Jasno rozpisz czas na naukę, zabawę oraz odpoczynek i spożywanie posiłków. Dzięki temu Twoje dziecko przez cały dzień będzie czymś zajęte, a na koniec dnia po prostu położy się grzecznie spać.
 2. Zorganizuj jak najwięcej atrakcji do zabawy i nauki w pokoju dziecka. Tutaj możesz wybrać zabawki kulinarne, edukacyjne, sportowe lub rozrywkę dla najmłodszych – klocki do układania. Ciekawą opcją jest zestaw do kreatywnej zabawy zawierający liczne materiały, karty pracy oraz akcesoria nadające się nawet dla dwulatka.
 3. W miarę możliwości zabieraj dziecko na zewnątrz i tam organizuj mu czas. Rozwój fizyczny dziecka jest równie ważny, jak rozwój psychiczny. Pamiętaj o tym, kiedy starasz się zaplanować jego czas tak, aby nie nudziło się ani przez minutę.
 4. W domu możesz zając też dziecko poprzez zorganizowanie przyjęcia. Zaproś inne dzieci w podobnym wieku, poproś kogoś o przypilnowanie bezpieczeństwa maluchów, a na pewno sprawisz, że żadne z dzieci nie poczuje nudy.

To kilka ciekawych porad, jak zająć dziecko w domu. Pamiętaj, że rodzaj zabawy oraz typ zabawek używanych w wolnym czasie powinien być dobrze dostosowany do wieku dziecka. W przeciwnym razie może to negatywnie wpłynąć na jego bezpieczeństwo np. połknięcie drobnych elementów zabawek.

Czym zając dwulatka i trzylatka w domu? Jakie produkty wybrać?

Ciekawe produkty, które doskonale nadają się do zastosowania zarówno w przypadku dwulatków, jak i trzylatków, to:

kolorowe ludziki zestaw duży zabawki z duszą

Chcesz wiedzieć, czym zająć dwulatka w domu? Wbrew pozorom nie jest to tak proste zadanie, jak mogłoby się wydawać. Zanim wybierzesz, metodę organizacji czasu dziecka w ciągu dnia oraz kupisz niezbędne zabawki (w tym edukacyjne), pamiętaj o tym, iż najlepsze produkty dla tak małych dzieci powinny rozwijać:

 • pamięć,
 • percepcję wzrokową,
 • samodzielność,
 • wyobraźnię przestrzenną,
 • cierpliwość,
 • motorykę – głównie sprawność manualną dłoni,
 • koordynację wzrokowo-ruchową.

Zastanawiasz się czym zająć malucha? Pamiętaj, że nuda jest niezbędna do myślenia kreatywnego

Ogólnie rzecz biorąc nie ma jednej, złotej rady odnośnie tego, czym zająć trzylatka w domu (lub dwulatka). Musisz sprawdzić popularne i polecane przez specjalistów oraz rodziców zabawki edukacyjne, sensoryczne oraz sportowe. Dodatkowo zorganizuj czas dziecka tak, aby miało ściśle wyznaczone ramy na edukację, zabawę i odpoczynek. Unikniesz w ten sposób ryzyka, że starsze dziecko przyjdzie do Ciebie, mówiąc: mamo, nudzę się! lub po prostu zacznie płakać z nudów.

Przykład na zabawkę do kreatywnej zabawy? Podpowiadamy muszle Bilibo, których zastosowania mogą być najróżniejsze.

kreatywna zabawa z muszelkami bilibo

Plan dnia dla dziecka – jak zrobić to dobrze?

Oprócz zaopatrzenia się w polecane zabawki oraz stosowanie kluczowych porad specjalistów z zakresu rozwoju dziecka, koniecznie zadbaj o to, aby stworzyć dobry plan dnia dla swojej pociechy. Kiedy chcesz dobrze zaaranżować dzień (nawet dla najmłodszego dziecka), koniecznie uwzględnij takie ramy czasowe, jak:

 • odpoczynek,
 • czas wolny (w tym czasie dziecko powinno zająć się samo sobą),
 • zabawa (także z innymi dziećmi),
 • rozwój poprzez edukację np. zabawki edukacyjne i sensoryczne.

Wystarczy, że uwzględnisz powyższe kwestie, a na pewno sprawisz, że Twoje dziecko nie będzie się nudzić w ciągu dnia – niezależnie od wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa wysyłka
Darmowa wysyłka

powyżej 250zł

Zwroty
zwroty

przyjmujemy

Wysyłka
wyslka

w ciągu 2 dni

Bezpieczne płatności
bezpieczne płąttności

z Przelewy24