Bezpłatna dostawa od 250zł dla paczek ORLEN oraz darmowy kurier od 300zł.

Zadzwoń  730 005 263

Konto

Chcesz do nas zadzwonić?

Kliknij tu: 730 005 263

Obserwuj nas

 

na czym polega rodzicielstwo bliskosci

Na czym polega rodzicielstwo bliskości?

Filozofia wychowywania w duchu rodzicielstwa bliskości pozwala na stworzenie indywidualnej więzi z dzieckiem, która owocuje dobrymi kontaktami przez wiele lat – nawet kiedy dziecko już dorośnie. Rodzicielstwo bliskości jest opisywane w wielu dziełach literatury, dzięki czemu jako rodzic możesz zaczerpnąć niezbędnych informacji nie tylko z sieciowych poradników, ale także bezpośrednio z książek. Z założenia wychowanie w bliskości z rodzicem polega na intuicji oraz zdrowym rozsądku. Co to oznacza? Otóż wychowanie dziecka w ten sposób powinno polegać na jasnym odrzuceniu sztywnych zasad wychowywania oraz podręcznikowych metod. Chcesz dowiedzieć się o tej idei wychowania oraz poznać filary rodzicielstwa bliskości? Poniżej znajdziesz najistotniejsze informacje!

Rodzicielstwo bliskości – zasady

Jeśli decydujesz się na wychowanie w bliskości z dzieckiem, musisz stosować się do kilku podstawowych zasad takiej metodyki wychowywania. Pamiętaj, że bliskość nie zawsze oznacza fizyczność. Nie musisz więc spać ze swoim dzieckiem czy nawet codziennie je karmić osobiście. Zasady rodzicielstwa bliskości są naprawdę proste. Wystarczy, że dowiesz się, jak pomagać dziecku radzić sobie w trudnych sytuacjach, a połowa sukcesu już za Tobą.

Po pierwsze – pamiętaj, aby dziecko zawsze czuło się bezpiecznie i przede wszystkim jasno proponuj mu swoje wsparcie. Zniwelowanie stresu u dziecka i rodzica jednocześnie to główne założenia wychowania w bliskości. Czujesz codzienne napięcie wynikające ze zmartwień o zdrowie swojego dziecka? By zapewnić sobie komfort psychiczny, zainwestuj w ubezpieczenie malucha. Pamiętaj, ze dziecko zawsze wykrywa stres rodzica, a to może być skutkiem jego opóźnionego rozwoju.

Po drugie – dziecko uczy się już od najmłodszych lat swojego życia i przyswaja zasady przekazane przez rodziców. Rodzicielstwo bliskości pozwala na wpojenie dobrych zasad do głowy dziecka, które będzie stosowało także w dorosłym życiu. Zasady rodzicielstwa bliskości to przede wszystkim brak stosowania jasno określonych kar za jakiekolwiek zachowania dziecka. Warto też dodać, że Twoja pociecha w myśl idei rodzicielstwa bliskości nie powinna otrzymywać żadnych nagród, a jedynie czuć bliskość i wsparcie rodzica.

Nie stosuj nakazów ani kar, a Twoje dziecko nauczy się asertywności i zacznie samodzielnie podejmować decyzję – szybciej niż myślisz. Daj swojemu dziecku maksimum wolności oraz wyznacz granicę, które będą gwarancją bezpieczeństwa. Samodzielne decydowanie dziecka o sobie, np. w kwestii spożywania posiłków świetnie wpływa na rozwój psychiczny, a także umacnia więzi na linii rodzic – dziecko. Oczywiście – każdy rodzic chce chronić swoje dziecko. Trzeba jednak pamiętać o tym, że człowiek przez całe swoje życie narażony jest na niebezpieczeństwa i rozczarowania, a im wcześniej dziecko się tego nauczy, tym lepiej. To właśnie wychowanie bliskości, które stosowane jest przez wielu rodziców w dzisiejszych czasach.

Kto powinien zainteresować się wychowaniem w bliskości?

Wychowanie w duchu rodzicielstwa bliskości stworzone jest dla dzieci praktycznie w każdym wieku – zmieniają się tylko metody komunikacji. Poziom bliskości zawsze powinien być dostosowany do wieku dziecka. Niemowlaki lubią czuć bliskość rodzica, a więc ich codzienne noszenie w chustach blisko siebie będzie doskonałym pomysłem. Zasady rodzicielstwa bliskości zakładają, że dziecko po prostu ma czuć się bezpieczne i kochane.

W przypadku większych dzieci np. w wieku powyżej 5 lat, warto zastosować inne metody komunikacji oraz wychowania zgodnie z filarami rodzicielstwa bliskości. Dla starszego dziecka kluczowe będą codzienne rytuały i zmiana zachowań, które przełożą się na pewność siebie malucha oraz chęć dalszego rozwijania swoich umiejętności samodzielnego podejmowania decyzji. Warto wiedzieć, że wychowanie w bliskości świetnie poprawia pewność siebie u dzieci, szczególnie w okresie dojrzewania.

Co ciekawe! Rodzicielstwo bliskości doskonale sprawdza się także w przypadku dzieci niepełnosprawnych! Towarzyszenie dziecku w codziennych czynnościach czy nawet nauce pozwala na stworzenie prawdziwej i mocnej więzi – nawet z dziećmi autystycznymi. Wystarczy odpowiednia doza samozaparcia oraz chęć wypracowania z dzieckiem odpowiednich metod komunikacyjnych.

Filary rodzicielstwa bliskości – krótki opis

  1. Doskonała więź uczuciowa w dniu narodzin – można powiedzieć, że rodzice z dzieckiem rozpoczynają wspólne życie w dniu narodzin malucha. Pierwsze tygodnie po narodzinach są kluczowe, aby rodzice stworzyli niepowtarzalną i nierozerwalną więź ze swoim maluchem.
  2. Karmienie piersią – w przypadku kobiet pozwala na utworzenie dodatkowej więzi z dzieckiem, a to przełoży się na jego poczucie bezpieczeństwa podczas karmienia.
  3. Częste noszenie dziecka – tutaj wiele zależy od potrzeb Twojego dziecka. Niektóre potrzebują takiej bliskości, a inne raczej stronią od częstego noszenia.
  4. Odpowiedni sposób spania – wiele rodziców decyduje się na spanie ze swoim dzieckiem. W tym przypadku tę decyzję warto pozostawić samemu dziecku – powinno samodzielnie ocenić czy chce spać z rodzicami czy samodzielnie. Przyzwyczajenie małego dziecka do spania z rodzicami może skutkować przede wszystkim jego zbyt mocnym uzależnieniem się od rodziców.
  5. Płacz dziecka to sposób komunikacji – to sprawdza się szczególnie w przypadku najmłodszych dzieci. Kiedy dziecko płacze, być może dzieje się coś złego lub po prostu maluch chce przyciągnąć rodzica w celu poczucia bliskości.
  6. Rozróżniaj zasady dobrego wychowania – nigdy nie stosuj kar i nagród, ani radykalnego stylu rodzicielstwa.
  7. Zachowaj równowagę podczas wychowywania swojego dziecka – zapewniaj mu wszystko to, co najlepsze, ale jednocześnie pozwól na asertywność i samodzielne podejmowanie decyzji, które mają w przyszłości pewne skutki.

Rodzicielstwo bliskości – podsumowanie

Jeśli chodzi o rodzicielstwo bliskości, warto zaznaczyć, iż tutaj obowiązują jasno określone zasady. Jako rodzic musisz wykazać się czułością, reagować na wszystkie potrzeby swojego dziecka i wykorzystywać odpowiednie narzędzia do wspólnej pracy. Jeśli znasz już filary rodzicielstwa bliskości, podstawowe zasady oraz zdajesz sobie sprawę z tego, kiedy Twoje dziecko potrzebuje takich metod komunikacji z rodzicem – nie zwlekaj i zacznij działać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa wysyłka
Darmowa wysyłka

powyżej 250zł

Zwroty
zwroty

przyjmujemy

Wysyłka
wyslka

w ciągu 2 dni

Bezpieczne płatności
bezpieczne płąttności

z Przelewy24