Bezpłatna dostawa od 250zł dla paczek ORLEN oraz darmowy kurier od 300zł.

Zadzwoń  730 005 263

Konto

Chcesz do nas zadzwonić?

Kliknij tu: 730 005 263

Obserwuj nas

 

wpływ telefonu komórkowego na mózg dziecka

Od kiedy bajki dla dziecka? Wpływ telefonu na dzieci zaskakuje

Małe dzieci często zwracają uwagę na ekrany telewizorów i smartfonów. Świecące przedmioty zawsze wiążą się z zainteresowaniem ze strony malucha. Niestety oglądanie bajek w telewizji czy ma smartfonie nie niesie żadnych korzyści, jeśli chodzi o rozwój dziecka, a wręcz przeciwnie. Jaki jest wpływ telefonu komórkowego na mózg dziecka? Od kiedy można pozwolić dziecku na oglądanie telewizji? Przygotowaliśmy krótki poradnik dla rodziców, aby rozwiać wszelkie wątpliwości na temat wpływu telefonu na dzieci.

Wpływ ekranów na mózg dziecka – dlaczego maluchy nie powinny oglądać bajek?

Wszystkim rodzicom zalecamy jak najpóźniejsze zaznajomienie dziecka w nowymi technologiami oraz bajkami w telewizorach czy na ekranach smartfonów. Im później dziecko odczuje wpływ telefonu, tym większa szansa, że jego mózg będzie lepiej rozwinięty.

W sieci można spotkać się z opiniami, że nawet 6-miesięczne dziecko może oglądać bajki w telewizji. Niestety to kategoryczny błąd, jaki popełnia coraz większa grupa młodych rodziców. Często wynika to z chęci uspokojenia dziecka, aby rodzic mógł mieć „chwilę dla siebie”. Niestety skutki pokazywania dzieciom bajek w zbyt młodym wieku mogą być opłakane.

Zobacz, jaki jest wpływ telefonu na dzieci. Przygotowaliśmy listę najbardziej problematycznych czynników, które powinien poznać każdy rodzic.

Ograniczenie zasobu słów

Wiele badań naukowych potwierdza, że dzieci, które oglądają telewizję i korzystają z bajek na smartfonach, mają mocno ograniczone słownictwo. Zgodnie z najnowszymi informacjami w wyniku przeprowadzonych badań przekrojowych Linebarger i Walker każda godzina oglądania bajek w zbyt młodym wieku dziecka ogranicza jego słownik nawet do ośmiu słów.

Problemy z koncentracją

Dzieci, które oglądają bajki zbyt wcześnie, mogą mieć spore problemy z utrzymaniem koncentracji oraz uwagą. Warto z tego względu wstrzymać się jak najdłużej z pokazywaniem dziecku bajek. Gry wideo oraz bajki w żaden sposób nie wpływają korzystnie na rozwój malucha, a wręcz przeciwnie – mogą nawet prowadzić do problemów behawioralnych.

Spadek sprawności intelektualnej

Czy wpływ ekranów na mózg dziecka może powodować obniżenie zdolności do logicznego myślenia? Zdecydowanie tak. Dzieci, które spędzają czas przed ekranem smartfonów lub telewizorów nie skupiają się najczęściej na wyświetlanych obrazach. To prowadzi do rozkojarzenia i braku skupienia. Oglądanie TV jest szczególnym zagrożeniem dla niemowląt, które niczego nie nauczą się z bajek, a z czasem mogą wykazywać objawy przebodźcowania.

Znikoma kreatywność w przyszłości

W procesach rozwojowych dziecka liczy się przede wszystkim obecność rodziców, aktywność fizyczna oraz intelektualna. Niestety oglądanie telewizji i korzystanie ze smartfona nie zalicza się do korzystnych sposobów wspierających rozwój malucha. Telewizja oglądana w zbyt młodym wieku powoduje, że dziecko po prostu nie jest kreatywne, bo… nie musi. Programy w TV, a szczególnie bajki pokazują tylko jeden obraz świata – ten widoczny na ekranie. To może zaburzać późniejszy światopogląd malucha oraz zdolności kreatywnego myślenia.

Problemy ze snem

Telewizja i nowoczesne smartfony emitują mnóstwo światła niebieskiego, a ciągle zmieniające się barwy i migające ekrany powodują, że na dziecko oddziałuje zbyt wiele bodźców. W początkowych etapach rozwoju niemowlęcia lub dziecka w wieku do kilku lat oglądanie telewizji może przekładać się na problemy z zasypianiem i niespokojny sen w nocy. Co ważne, światło niebieskie emitowane przez telewizory i telefony komórkowe redukuje proces wydzielania melatoniny w organizmie dziecka, a ta reguluje proces dnia i nocy.

Od kiedy dziecko może oglądać bajki? Zalecenia dla rodziców

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia wpływa telefonu komórkowego na mózg dziecka, jest szczególnie negatywny w wieku do 3 lat. Trzylatki mogą oglądać programy telewizyjne lub bajki maksymalnie 20-30 minut dziennie. Oczywiście warto zadbać o to, aby dziecko jak najpóźniej miało styczność z telewizją.

Jest wiele innych ciekawych aktywności, które mogą realnie ograniczyć negatywny wpływ telefonu na dzieci. Jako rodzic wykorzystaj poniższe porady, a sprawisz, że Twoje dziecko nawet nie pomyśli o oglądaniu telewizji.

  1. Staraj się spędzać z dzieckiem jak najwięcej czasu – najlepiej na wspólnej zabawie.
  2. Od czasu do czasu kupuj dziecku gry zręcznościowe i logiczne, które będą dopasowane do poziomu jego rozwoju i wieku.
  3. Zapisz malucha do żłobka, gdzie będzie mieć kontakt z rówieśnikami. Dzięki temu dziecko będzie prawidłowo się rozwijać – oczywiście bez oglądania bajek w telefonie lub telewizorze.

Pamiętaj, że nagradzanie dziecka możliwością oglądania bajki w zamian za zjedzenie posiłku lub chwilę spokoju nie niesie ze sobą żadnych pozytywnych skutków. Oprócz tego, że zahamujesz rozwój swojej pociechy, dodatkowo z czasem mogą pojawić się problemy z wychowaniem.

Podsumowując: najlepiej ogranicz dziecku dostęp do telewizji i telefonu do maksimum. Opóźnij proces zaznajomienia się z technologią tak długo, jak tylko dasz radę. Jako dobry rodzic staraj się spędzać aktywnie i kreatywnie czas ze swoim dzieckiem. W ten sposób zadbasz o jego prawidłowy rozwój umysłowy i unikniesz, np. problemów ze snem, koncentracją lub rozdrażnieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa wysyłka
Darmowa wysyłka

powyżej 250zł

Zwroty
zwroty

przyjmujemy

Wysyłka
wyslka

w ciągu 2 dni

Bezpieczne płatności
bezpieczne płąttności

z Przelewy24