Chcesz dla swojego dziecka jak najlepiej? Zauważyłeś, że Twoja pociecha już od najmłodszych lat ma pewne problemy z zasypianiem? Takie kłopoty najczęściej mają podłoże psychiczne np. stany lękowe, które wbrew pozorom można łatwo zażegnać. Wystarczy, że odpowiednio wcześnie wykryjesz problem i dowiesz się, jak pomóc dziecku zasnąć. W poniższym wpisie znajdziesz kilka ciekawych wskazówek, które są przydatne jeśli dziecko ma problemy z zasypianiem.
Trudności z zasypianiem u dzieci – skąd się biorą?
Wszelkie kłopoty związane z zasypianiem u dzieci pojawiają się głównie wtedy, jeśli dziecko doświadczy w najmłodszych latach traumatycznego przeżycia. Czasami zapalnikiem, który powoduje problemy z zasypianiem dziecka 7-letniego lub młodszego jest zwykłe zamknięcie drzwi do jego pokoju na noc. Trudności z zasypianiem u dzieci to coraz powszechniejszy problem, z jakim nie radzi sobie wielu rodziców. Po wykryciu jakichkolwiek problemów tej natury u swojego dziecka – działaj natychmiastowo. Im później podejmiesz skuteczne kroki, tym gorsze będą efekty.
Jak pomóc niemowlęciu zasnąć? Kluczowe porady
Jeśli masz naprawdę niewielkie dziecko w wieku niemowlęcym, musisz przystosować je do pory dnia oraz nocy. W tym celu zastosuj się do kilku wskazówek, a mianowicie:
- zgaś zbędne światła,
- staraj się jak najmniej mówić i szeptać,
- kładź dziecko do łóżeczka dopiero po nakarmieniu i przewinięciu,
- unikaj zbyt częstego przewijania,
- nie baw się z dzieckiem podczas usypiania.
Problemy z zasypianiem niemowląt są do ogarnięcia
Powyższe sugestie to kluczowe porady, które mówią wprost, jak pomóc niemowlęciu zasnąć. Dzięki temu, maluch szybciej przyzwyczai się do pory dnia i nocy, a także z czasem będzie spać nocą coraz dłużej, a za dnia nieco mniej. Rutyna snu dla noworodków jest równie ważna, jak miejsce jego ułożenia podczas odpoczynku. Zaleca się, aby pierwsze pół roku życia dziecka maluch spał w tym samym pokoju co jego rodzice. W międzyczasie możesz jak najbardziej przyzwyczajać dziecko do samodzielnego spania w swoim łóżeczku. Problem z usypianiem dziecka jest bardzo częsty i każdy musi znaleźć swój indywidualny sposób jak sobie z tym poradzić. Każde dziecko jest po prostu inne, ale też każde potrzebuje snu.
Problem z zasypianiem u dwuletniego dziecka i nie tylko – jak sobie radzić?
Jest wiele sposobów, które pozwalają zredukować stres i strach dziecka przed snem. Pamiętaj, że wypoczynek jest bardzo ważny, gdyż to właśnie wtedy młody organizm rośnie najszybciej i regeneruje swoje siły. Doskonałą opcją wspomagania snu są zabawki do usypiania niemowląt i starszych dzieci. Szczególnie polecamy takie, które nie zawierają drobnych elementów np. guzików i są wyjątkowo przyjemne w dotyku. Z nimi dziecko czuje się o wiele bezpieczniej, a problemy z zasypianiem u dziecka najczęściej znikają samoistnie po jakimś czasie. Do usypiania dzieci polecane są też takie czynności, jak:
- cieplejsza kąpiel,
- delikatny masaż,
- wspólne przebieranie w piżamkę,
- całowanie i przytulanie na noc,
- czytanie bajek,
- wspólne mycie zębów,
- śpiewanie kołysanek,
- przygaszanie stopniowe światła.
Na problemy z zasypianiem u dziecka doskonale nadają się zabawki, jak np. szara pluszowa foka lub pluszowy piesek. Takie produkty przeznaczone są zarówno dla noworodków, jak i kilkuletnich dzieci, które mają pewne problemy ze spokojnym zaśnięciem oraz snem. Na problem z zasypianiem u 2-latka dobrą alternatywą są poduszki do przytulania, które są wyjątkowo miękkie, przyjemne w dotyku, a często też przepięknie pachnące, co mocno uspokaja dziecko. Zabawki do usypiania nie powinny wydawać żadnych piskliwych dźwięków – to mogłoby wybudzić dziecko i zniechęcić je do odpoczynku. Ja jesienno-zimowe wieczory świetnie sprawdzają się niewielkie termofory, które przypominają zabawkę i wywołują u dziecka poczucie bezpieczeństwa – nawet u noworodka.
Problemy ze snem u dzieci – ile snu potrzebuje niemowlak, a ile dziecko 2-3-letnie?
Niemowlaki potrzebują bardzo dużo snu – średnio jest to nawet 18 godzin w ciągu doby, a więc sporo. Jeśli maluch ma problemy z zasypianiem już od maleńkości, koniecznie działaj tak, aby zażegnać problem jak najszybciej. Odpowiednia dawka snu to gwarancja prawidłowego rozwoju niemowlaka przez najbliższe miesiące. Dzieci w wieku od 3 do 6 miesięcy potrzebują już tylko do 8 godzin nieprzerwanego snu, dlatego możesz w tym wieku przystosować je już lepiej do pory dnia i nocy. Pamiętaj – im starsze dziecko, tym mniejsze jego zapotrzebowanie na sen.
Problem z usypianiem dziecka jest do rozwiązania
Usypianie dziecka 2 letniego lub w innym wieku może być prostsze i szybkie. Radzenie sobie z problemami ze snem dziecka nie należy do najłatwiejszych, choć często proste metody przynoszą oczekiwane efekty. Szczególnie pierwsze miesiące w przypadku noworodków są mocno kłopotliwe – dziecko w tym czasie potrzebuje sporej dawki pożywienia bezpośrednio z piersi, a także snu. Aby już od maleńkości unikać problemów ze snem dziecka – staraj się mówić do niego spokojnie, zawsze stosować wieczorną rutynę podczas snu oraz co najważniejsze – unikać sytuacji stresowych. Stosowanie się to takich porad w połączeniu z zabawkami sensorycznymi w formie przytulanek, termoforami oraz poduszeczkami dla dzieci przynosi niesamowite efekty. Spraw, że sen Twojego dziecka nie będzie niczym zakłócony, a zarówno Ty, jak i Twój maluch będziecie maksymalnie wypoczęci.