Bezpłatna dostawa od 250zł dla paczek ORLEN oraz darmowy kurier od 300zł.

Zadzwoń  730 005 263

Konto

Chcesz do nas zadzwonić?

Kliknij tu: 730 005 263

Obserwuj nas

 

jak nauczyc dziecko literek

Jak nauczyć dziecko literek? Zabawki i pomysły na naukę literek

Jak nauczyć dziecko literek i kiedy tak naprawdę rozpocząć tę naukę? Te pytania zadaje sobie zdecydowana większość rodziców i opiekunów maluchów. W naszym dzisiejszym artykule przedstawimy kilka ciekawych i skutecznych metod, dzięki którym twoja pociecha szybciej przyswoi umiejętność czytania i pisania. Podpowiemy ci również, z jakich zabawek i pomocy dydaktycznych najlepiej skorzystać, ponieważ nauka literek przez zabawę przynosi według nas najlepsze efekty.

Nauka pisania literek – kiedy zacząć?

Aby nauka pisania liter przyniosła oczekiwane rezultaty, trzeba rozpocząć ją w odpowiednim momencie. Każde dziecko jest inne i w innym czasie wykazuje gotowość podjęcia nauki. Warto zatem obserwować swoją pociechę i użyć w tym celu rodzicielskiej intuicji. Pamiętaj, że inaczej powinna przebiegać nauka literek dla przedszkolaka, a inaczej wśród starszych dzieci. Konkretne metody powinny być dostosowane przede wszystkim do wieku najmłodszych. Poniżej przedstawiamy ci konkretne pomysły na naukę literek dla kilkulatków!

Skuteczna nauka literek dla 3 latka i starszych dzieci

Jeśli zależy ci, aby twoje dziecko szybko przyswoiło wszystkie literki, nauka powinna rozpocząć się od znaków drukowanych. Staraj się wplatać je w codziennie czynności i zabawę. Dopiero gdy dziecko wykaże zainteresowanie nowymi kształtami, zainwestuj w pomoce dydaktyczne i zabawkowe literki dla dzieci. Od czego zacząć? Możesz np. rysować jakąś literę palcem na zaparowanej szybie prysznica lub kupić literowy makaron do zupy. W niektórych sklepach można nawet znaleźć frytki – literki! Dla 3 latka będzie to doskonały sposób na oswojenie się z alfabetem. Ten sposób sprawdzi się oczywiście również wśród starszych dzieci.

DUŻA TABLICA - NAUKA alfabetu

Pamiętaj, że nauka pisania literek to nie tylko ślęczenie nad książkami. Nauka literek dla 5 latka, a tym bardziej młodszych dzieci, powinna być przede wszystkim ciekawa. Świetnym sposobem jest np. wykorzystanie sklepowych szyldów i liter, które spotykamy w przestrzeni miejskiej podczas spacerów. Gdy wspólnie z dzieckiem odczytasz daną literę, zainicjuj zabawę, w której każdy z was musi wymienić 10 przedmiotów rozpoczynających się właśnie od niej.

Skuteczna nauka literek dla małych dzieci

Pamiętaj, że literki dla dzieci możesz również stworzyć samodzielnie, razem ze swoją pociechą. Ciastolina, plastelina, a może ciasteczkowy alfabet? Literki do nauki pisania można również wycinać  kolorowych papierów czy układać z kasztanów lub koralików. Tego typu angażujące całą rodzinę zabawy to doskonały i bardzo efektywny sposób na literki dla 3 latka. Z kolei nauka literek dla 4 latka i starszych dzieci może odbywać się już w formie bardziej skomplikowanych zabaw. Świetnym pomysłem jest rysowanie danej litery na kartce, a następnie szukanie w domu konkretnych przedmiotów, które się od niej rozpoczynają. Możliwości jest naprawdę wiele, a wszystko jest tak naprawdę kwestią twojej kreatywności, preferencji oraz predyspozycji dziecka.

Nauka literek przez zabawę

Jak wiadomo, dzieci najlepiej przyswajają wiedzę i nowe umiejętności, jeśli nauka jest ciekawa i pełna zabawy. Nauka literek dla maluchów może być po prostu przyjemna i dostarczać przedniej rozrywki zarówno dla dziecka jak i rodzica. Pomysły na naukę literek powinny zatem krążyć wokół gier i rozrywkowych zabaw. Na rynku dostępnych jest szereg pomocnych produktów, takich jak zabawki do nauki literek i cyferek, które skutecznie wspierają codzienne ćwiczenie pisania literek i ich zapamiętywanie.

Jednym z najlepszych produktów do nauki literek, w który zdecydowanie warto zainwestować, jest zestaw drewnianych klocków marki BRIK z nadrukowanymi literami. Geniusz tkwi w prostocie, a te klocki w pełni to potwierdzają. Wykonane są z naturalnego materiału i zapewniają dziecku długie godziny przedniej zabawy. Jednocześnie to doskonała nauka literek dla 3 latka.

Ciekawym produktem do nauki literek jest również drewniana układanka w formie pastelowego alfabetu marki Goki. Ułatwia ona zapamiętywanie i rozpoznawanie 24 literek. Jest to przede wszystkim świetna nauka literek dla przedszkolaka. Maluchy mogą swobodnie wyjmować poszczególne puzzle i układać je w odpowiednich wnękach. Pastelowe kolory zachęcają do zabawy układanką, stanowią również świetną stymulację wzrokową. Ponadto, rozwijają motorykę małą i zdolności dopasowywania elementów.

ukladanka alfabet

Jeśli szukasz odpowiedniej zabawki do nauki literek i cyferek, koniecznie sprawdź tabliczkę marki Emokke oraz dużą tablicę do nauki alfabetu Ence Pence. Została ona wyposażona w szereg przydatnych ćwiczeń, np. część grafomotoryczną z wyżłobionymi figurami i szlaczkami uporządkowanymi według stopnia trudności. Nauka literek dla 4 latka powinna być przede wszystkim ciekawa, a tego typu tablice są zaprojektowane w taki sposób, aby przyciągnąć uwagę najmłodszych i maksymalnie wspierać ich skupienie. W naszym sklepie znajdziecie również ciekawe tabliczki, które ułatwiają ćwiczenie pisania literek. Również są wykonane z drewna, ponieważ naturalny materiał sprawia, że dziecko nie czuje przestymulowania i może w pełni skoncentrować się na tak ważnym zadaniu, jakim jest nauka pisania liter lub po prostu dobrze bawić się z tabliczką.

Nauka literek dla najmłodszych może dać wiele radości

Jak widzisz, jeśli chodzi o literki, nauka nie musi być nudna i żmudna. Dziecko o wiele szybciej przyswoi alfabet, jeśli postawisz na kreatywne metody. Pamiętaj, że literki do nauki pisania dostępne w szkole to nie wszystko. W domu również powinny znajdować się różnego rodzaju zabawki i pomoce dydaktyczne, dzięki którym nauka literek dla 5 latka i młodszych dzieci będzie bardziej efektowna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa wysyłka
Darmowa wysyłka

powyżej 250zł

Zwroty
zwroty

przyjmujemy

Wysyłka
wyslka

w ciągu 2 dni

Bezpieczne płatności
bezpieczne płąttności

z Przelewy24