Bezpłatna dostawa od 250zł dla paczek ORLEN oraz darmowy kurier od 300zł.

Zadzwoń  730 005 263

Konto

Chcesz do nas zadzwonić?

Kliknij tu: 730 005 263

Obserwuj nas

 

jak nauczyc dziecko literek

Jak nauczyć dziecko literek? Zabawki i pomysły na naukę literek

Jak nauczyć dziecko literek i kiedy tak naprawdę rozpocząć tę naukę? Te pytania zadaje sobie zdecydowana większość rodziców i opiekunów maluchów. W naszym dzisiejszym artykule przedstawimy kilka ciekawych i skutecznych metod, dzięki którym twoja pociecha szybciej przyswoi umiejętność czytania i pisania. Podpowiemy ci również, z jakich zabawek i pomocy dydaktycznych najlepiej skorzystać, ponieważ nauka literek przez zabawę przynosi według nas najlepsze efekty.

Nauka pisania literek – kiedy zacząć?

Aby nauka pisania liter przyniosła oczekiwane rezultaty, trzeba rozpocząć ją w odpowiednim momencie. Każde dziecko jest inne i w innym czasie wykazuje gotowość podjęcia nauki. Warto zatem obserwować swoją pociechę i użyć w tym celu rodzicielskiej intuicji. Pamiętaj, że inaczej powinna przebiegać nauka literek dla przedszkolaka, a inaczej wśród starszych dzieci. Konkretne metody powinny być dostosowane przede wszystkim do wieku najmłodszych. Poniżej przedstawiamy ci konkretne pomysły na naukę literek dla kilkulatków!

Skuteczna nauka literek dla 3 latka i starszych dzieci

Jeśli zależy ci, aby twoje dziecko szybko przyswoiło wszystkie literki, nauka powinna rozpocząć się od znaków drukowanych. Staraj się wplatać je w codziennie czynności i zabawę. Dopiero gdy dziecko wykaże zainteresowanie nowymi kształtami, zainwestuj w pomoce dydaktyczne i zabawkowe literki dla dzieci. Od czego zacząć? Możesz np. rysować jakąś literę palcem na zaparowanej szybie prysznica lub kupić literowy makaron do zupy. W niektórych sklepach można nawet znaleźć frytki – literki! Dla 3 latka będzie to doskonały sposób na oswojenie się z alfabetem. Ten sposób sprawdzi się oczywiście również wśród starszych dzieci.

DUŻA TABLICA - NAUKA alfabetu

Pamiętaj, że nauka pisania literek to nie tylko ślęczenie nad książkami. Nauka literek dla 5 latka, a tym bardziej młodszych dzieci, powinna być przede wszystkim ciekawa. Świetnym sposobem jest np. wykorzystanie sklepowych szyldów i liter, które spotykamy w przestrzeni miejskiej podczas spacerów. Gdy wspólnie z dzieckiem odczytasz daną literę, zainicjuj zabawę, w której każdy z was musi wymienić 10 przedmiotów rozpoczynających się właśnie od niej.

Pamiętaj, że literki dla dzieci możesz również stworzyć samodzielnie, razem ze swoją pociechą. Ciastolina, plastelina, a może ciasteczkowy alfabet? Literki do nauki pisania można również wycinać  kolorowych papierów czy układać z kasztanów lub koralików. Tego typu angażujące całą rodzinę zabawy to doskonały i bardzo efektywny sposób na literki dla 3 latka. Z kolei nauka literek dla 4 latka i starszych dzieci może odbywać się już w formie bardziej skomplikowanych zabaw. Świetnym pomysłem jest rysowanie danej litery na kartce, a następnie szukanie w domu konkretnych przedmiotów, które się od niej rozpoczynają. Możliwości jest naprawdę wiele, a wszystko jest tak naprawdę kwestią twojej kreatywności, preferencji oraz predyspozycji dziecka.

Nauka literek przez zabawę

Jak wiadomo, dzieci najlepiej przyswajają wiedzę i nowe umiejętności, jeśli nauka jest ciekawa i pełna zabawy. Pomysły na naukę literek powinny zatem krążyć wokół gier i rozrywkowych zabaw. Na rynku dostępnych jest szereg pomocnych produktów, takich jak zabawki do nauki literek i cyferek, które skutecznie wspierają codzienne ćwiczenie pisania literek i ich zapamiętywanie.

Jednym z najlepszych produktów do nauki literek, w który zdecydowanie warto zainwestować, jest zestaw drewnianych klocków marki BRIK z nadrukowanymi literami. Geniusz tkwi w prostocie, a te klocki w pełni to potwierdzają. Wykonane są z naturalnego materiału i zapewniają dziecku długie godziny przedniej zabawy. Jednocześnie to doskonała nauka literek dla 3 latka.

Ciekawym produktem do nauki literek jest również drewniana układanka w formie pastelowego alfabetu marki Goki. Ułatwia ona zapamiętywanie i rozpoznawanie 24 literek. Jest to przede wszystkim świetna nauka literek dla przedszkolaka. Maluchy mogą swobodnie wyjmować poszczególne puzzle i układać je w odpowiednich wnękach. Pastelowe kolory zachęcają do zabawy układanką, stanowią również świetną stymulację wzrokową. Ponadto, rozwijają motorykę małą i zdolności dopasowywania elementów.

ukladanka alfabet

Jeśli szukasz odpowiedniej zabawki do nauki literek i cyferek, koniecznie sprawdź tabliczkę marki Emokke oraz dużą tablicę do nauki alfabetu Ence Pence. Została ona wyposażona w szereg przydatnych ćwiczeń, np. część grafomotoryczną z wyżłobionymi figurami i szlaczkami uporządkowanymi według stopnia trudności. Nauka literek dla 4 latka powinna być przede wszystkim ciekawa, a tego typu tablice są zaprojektowane w taki sposób, aby przyciągnąć uwagę najmłodszych i maksymalnie wspierać ich skupienie. W naszym sklepie znajdziecie również ciekawe tabliczki, które ułatwiają ćwiczenie pisania literek. Również są wykonane z drewna, ponieważ naturalny materiał sprawia, że dziecko nie czuje przestymulowania i może w pełni skoncentrować się na tak ważnym zadaniu, jakim jest nauka pisania liter lub po prostu dobrze bawić się z tabliczką.

Nauka literek dla najmłodszych może dać wiele radości

Jak widzisz, jeśli chodzi o literki, nauka nie musi być nudna i żmudna. Dziecko o wiele szybciej przyswoi alfabet, jeśli postawisz na kreatywne metody. Pamiętaj, że literki do nauki pisania dostępne w szkole to nie wszystko. W domu również powinny znajdować się różnego rodzaju zabawki i pomoce dydaktyczne, dzięki którym nauka literek dla 5 latka i młodszych dzieci będzie bardziej efektowna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa wysyłka
Darmowa wysyłka

powyżej 250zł

Zwroty
zwroty

przyjmujemy

Wysyłka
wyslka

w ciągu 2 dni

Bezpieczne płatności
bezpieczne płąttności

z Przelewy24

SYLVECO -50%