Bezpłatna dostawa od 250zł dla paczek ORLEN oraz darmowy kurier od 300zł.

Zadzwoń  730 005 263

Konto

Chcesz do nas zadzwonić?

Kliknij tu: 730 005 263

Obserwuj nas

 

zabawki motoryka mala

Motoryka mała u dziecka – co to jest i jak nad nią pracować?

Kształtowanie młodego organizmu przebiega etapami. W pierwszej kolejności dotyczy ono tzw. motoryki dużej. Nieco później dziecko nabywa umiejętności związane z motoryką małą. Ostatnio dużo się mówi o konieczności wspierania rozwoju motoryki małej ze względu na przełożenie tych zdolności na późniejsze umiejętności szkolne. Służy temu wiele akcesoriów i pomocy edukacyjnych. Czym jest motoryka mała i w jaki sposób możemy pomóc najmłodszym w jej doskonaleniu?

Motoryka mała a motoryka duża

Nazwa „motoryka” obejmuje całą aktywność fizyczną człowieka. Jej rozwój umożliwia funkcjonowanie na różnych poziomach, od orientacji przestrzennej po naukę pisania i czytania.

Umiejętności motoryki dużej obejmują czynności uruchamiające całe ciało, takie jak chodzenie, bieganie czy wspinanie się. Są w nie zaangażowane różne grupy mięśniowe, a zaburzenia da się łatwo zauważyć. Dzieci dotknięte chorobą często się potykają, unikają wspinania się lub mają problemy z utrzymaniem wyprostowanej pozycji. Wówczas pomaga terapia.

Ścianka wspinaczkowa, trampolina czy hamak to typowe pomoce wykorzystywane w terapii motoryki dużej. Rehabilitacja jest zazwyczaj połączona z zabawą, tak aby dzieci czerpały z niej radość. Skuteczna terapia motoryki dużej jest niezbędna, aby możliwe stało się usprawnienie motoryki małej – dopiero opanowanie prostych ruchów całego ciała pozwala na doskonalenie umiejętności manualnych. Na przykład, gdy 5-letnie dziecko ma problem z nieprawidłowym chwytaniem kredki – wzmacniamy najpierw obręcz barkową, a dopiero później przechodzimy do ćwiczenia rysowania szlaczków.

Co to jest motoryka mała?

Umiejętności w zakresie motoryki małej odnoszą się do wszystkich działań wymagających dobrej zręczności rąk. Mała motoryka umożliwia radzenie sobie z tak istotnymi zadaniami, jak wiązanie butów, trzymanie łyżki i zapinanie guzików. Szczytowym osiągnięciem w zakresie rozwoju motoryki małej są zdolności grafomotoryczne, pozwalające odzwierciedlać znaki graficzne i kształty za pomocą przyborów do pisania.

Zdolności motoryczne są istotną częścią rozwoju dziecka. Pomagają dzieciom manipulować i kontrolować przedmioty i narzędzia, pomagając w rozwoju zręczności i koordynacji. Zdolności motoryczne są podstawą wielu innych ważnych umiejętności, takich jak pisanie odręczne, zapinanie odzieży, posługiwanie się nożyczkami i samodzielne jedzenie.

Kamienie milowe rozwoju związane z umiejętnościami motorycznymi zwykle rozpoczynają się w okresie niemowlęcym, kiedy dziecko zaczyna chwytać przedmioty rękoma. Gdy dorastają, przechodzą do bardziej złożonych czynności, takich jak rysowanie i cięcie nożyczkami. Wraz z praktyką czynności te stają się dla dziecka łatwiejsze, pomagając mu uzyskać samodzielność w codziennych zadaniach. Rodzice mogą pomóc w rozwoju umiejętności motorycznych swoich dzieci, dostarczając zabawki zachęcające do manipulacji i eksploracji, takie jak grzechotki lub klocki. Dodatkowo, zajęcia takie jak malowanie palcami czy ciastolina to świetny sposób na wykorzystanie rączek podczas zabawy!

Zginanie paluszków, chwytanie, lepienie i zgniatanie – to wszystko mała motoryka. Zabawki, które pomagają ją kształtować, zachęcają do wszystkich tych czynności. Przykładowo, drewniana kostka manipulacyjna jest wzbogacona o tyle frapujących dziecko elementów, że z przyjemnością zabiera się ono do manipulowania nimi. Przy okazji, angażując małe dłonie, kostka daje rodzicom szansę na choćby krótki odpoczynek!

zabawki mala motoryka
Mała motoryka w rozwoju dziecka ma fundamentalne znaczenie.

Jak ćwiczyć motorykę małą?

Każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim własnym tempie. Niemniej możesz mu pomóc w osiąganiu postępów, a rozwijanie motoryki małej może się okazać Waszą wspólną przygodą.

Kupując profesjonalne zabawki do ćwiczenia motoryki małej, takie jak nawlekanka ze sznurowadłem i towarzysząc maluchowi w odkrywaniu tego, co można z nimi zrobić, będziesz cieszyć się razem z nim kolejnymi sukcesami. Ćwicząc małe paluszki w trakcie wesołej zabawy, szybciej opanuje ono czynności samoobsługowe i nawet nie zauważysz, z jaką łatwością zacznie sobie radzić z jedzeniem czy ubieraniem się.

Staraj się zachęcać dziecko do próbowania nowych aktywności, do pójścia trochę dalej. Pocieszaj je, baw się z nim, zachęcaj do nauki i nie żałuj pochwał. Czy będzie to lepienie z plasteliny, malowanie czy rysowanie innowacyjnymi kredkami – kamyczkami, Twoja obecność doda dziecku otuchy i wzmocni w nim poczucie bycia dostrzeganym i docenianym.

Motoryka mała – zabawki

W sklepie Raczkujemy zabawki rozwijające motorykę małą zajmują poczesne miejsce. Kostki i tablice manipulacyjne, kredki, stempelki, sortery – to niezwykle lubiane przez dzieci, a zarazem stymulujące ich rozwój manualny pomoce. Sprawność palców i dłoni trenowana jest dzięki nim w sposób radosny i zajmujący. Ćwiczenie motoryki małej nigdy nie było prostsze!

Oferowane przez nas produkty spodobają się zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom, choć są i takie, które zachwycą bardziej małych mężczyzn niż dorastające księżniczki – i vice versa. Chłopcy pokochają zestaw majsterkowicza, wprowadzający w świat warsztatów i narzędzi. Z kolei niejedną z dziewczynek zauroczy przeplatanka w kształcie kotka. W obu przypadkach dzieci trenują chwyt precyzyjny, koordynację ręka-oko, percepcję wzrokową i koncentrację uwagi. Doskonałe na prezent!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa wysyłka
Darmowa wysyłka

powyżej 250zł

Zwroty
zwroty

przyjmujemy

Wysyłka
wyslka

w ciągu 2 dni

Bezpieczne płatności
bezpieczne płąttności

z Przelewy24