Bezpłatna dostawa od 250zł dla paczek ORLEN oraz darmowy kurier od 300zł.

Zadzwoń  730 005 263

Konto

Chcesz do nas zadzwonić?

Kliknij tu: 730 005 263

Obserwuj nas

 

zabawki motoryka mala

Motoryka mała u dziecka – co to jest i jak nad nią pracować?

Kształtowanie młodego organizmu przebiega etapami. W pierwszej kolejności dotyczy ono tzw. motoryki dużej. Nieco później dziecko nabywa umiejętności związane z motoryką małą. Ostatnio dużo się mówi o konieczności wspierania rozwoju motoryki małej ze względu na przełożenie tych zdolności na późniejsze umiejętności szkolne. Służy temu wiele akcesoriów i pomocy edukacyjnych. Czym jest motoryka mała i w jaki sposób możemy pomóc najmłodszym w jej doskonaleniu?

Motoryka mała a motoryka duża

Nazwa „motoryka” obejmuje całą aktywność fizyczną człowieka. Jej rozwój umożliwia funkcjonowanie na różnych poziomach, od orientacji przestrzennej po naukę pisania i czytania.

Umiejętności motoryki dużej obejmują czynności uruchamiające całe ciało, takie jak chodzenie, bieganie czy wspinanie się. Są w nie zaangażowane różne grupy mięśniowe, a zaburzenia da się łatwo zauważyć. Dzieci dotknięte chorobą często się potykają, unikają wspinania się lub mają problemy z utrzymaniem wyprostowanej pozycji. Wówczas pomaga terapia.

Ścianka wspinaczkowa, trampolina czy hamak to typowe pomoce wykorzystywane w terapii motoryki dużej. Rehabilitacja jest zazwyczaj połączona z zabawą, tak aby dzieci czerpały z niej radość. Skuteczna terapia motoryki dużej jest niezbędna, aby możliwe stało się usprawnienie motoryki małej – dopiero opanowanie prostych ruchów całego ciała pozwala na doskonalenie umiejętności manualnych. Na przykład, gdy 5-letnie dziecko ma problem z nieprawidłowym chwytaniem kredki – wzmacniamy najpierw obręcz barkową, a dopiero później przechodzimy do ćwiczenia rysowania szlaczków.

Co to jest motoryka mała?

Umiejętności w zakresie motoryki małej odnoszą się do wszystkich działań wymagających dobrej zręczności rąk. Mała motoryka umożliwia radzenie sobie z tak istotnymi zadaniami, jak wiązanie butów, trzymanie łyżki i zapinanie guzików. Szczytowym osiągnięciem w zakresie rozwoju motoryki małej są zdolności grafomotoryczne, pozwalające odzwierciedlać znaki graficzne i kształty za pomocą przyborów do pisania.

Zginanie paluszków, chwytanie, lepienie i zgniatanie – to wszystko mała motoryka. Zabawki, które pomagają ją kształtować, zachęcają do wszystkich tych czynności. Przykładowo, drewniana kostka manipulacyjna jest wzbogacona o tyle frapujących dziecko elementów, że z przyjemnością zabiera się ono do manipulowania nimi. Przy okazji, angażując małe dłonie, kostka daje rodzicom szansę na choćby krótki odpoczynek!

zabawki mala motoryka

Jak ćwiczyć motorykę małą?

Każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim własnym tempie. Niemniej możesz mu pomóc w osiąganiu postępów, a rozwijanie motoryki małej może się okazać Waszą wspólną przygodą.

Kupując profesjonalne zabawki do ćwiczenia motoryki małej, takie jak nawlekanka ze sznurowadłem i towarzysząc maluchowi w odkrywaniu tego, co można z nimi zrobić, będziesz cieszyć się razem z nim kolejnymi sukcesami. Ćwicząc małe paluszki w trakcie wesołej zabawy, szybciej opanuje ono czynności samoobsługowe i nawet nie zauważysz, z jaką łatwością zacznie sobie radzić z jedzeniem czy ubieraniem się.

Staraj się zachęcać dziecko do próbowania nowych aktywności, do pójścia trochę dalej. Pocieszaj je, baw się z nim, zachęcaj do nauki i nie żałuj pochwał. Czy będzie to lepienie z plasteliny, malowanie czy rysowanie innowacyjnymi kredkami – kamyczkami, Twoja obecność doda dziecku otuchy i wzmocni w nim poczucie bycia dostrzeganym i docenianym.

Motoryka mała – zabawki

W sklepie Raczkujemy zabawki rozwijające motorykę małą zajmują poczesne miejsce. Kostki i tablice manipulacyjne, kredki, stempelki, sortery – to niezwykle lubiane przez dzieci, a zarazem stymulujące ich rozwój manualny zabawki. Mała motoryka trenowana jest dzięki nim w sposób radosny i zajmujący. Ćwiczenie motoryki małej nigdy nie było prostsze!

Oferowane przez nas zabawki do motoryki małej spodobają się zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom, choć są i takie, które zachwycą bardziej małych mężczyzn niż dorastające księżniczki – i vice versa. Chłopcy pokochają zestaw majsterkowicza, wprowadzający w świat warsztatów i narzędzi. Z kolei niejedną z dziewczynek zauroczy przeplatanka w kształcie kotka. W obu przypadkach dzieci trenują chwyt precyzyjny, koordynację ręka-oko, percepcję wzrokową i koncentrację uwagi. Doskonałe na prezent!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa wysyłka
Darmowa wysyłka

powyżej 250zł

Zwroty
zwroty

przyjmujemy

Wysyłka
wyslka

w ciągu 2 dni

Bezpieczne płatności
bezpieczne płąttności

z Przelewy24

SYLVECO -50%