Bezpłatna dostawa od 250zł dla paczek ORLEN oraz darmowy kurier od 300zł.

Zadzwoń  730 005 263

Konto

Chcesz do nas zadzwonić?

Kliknij tu: 730 005 263

Obserwuj nas

 

jak nauczyc dziecko kolorow w przedszkolu

Jak nauczyć dziecko kolorów?

Umiejętność rozpoznawania kolorów jest u dzieci bezpośrednio związana z rozwojem mowy. Na ogół obie te zdolności dziecko opanowuje około 2-go/3-go roku życia. Warto jednak zacząć wspierać tę naukę dużo wcześniej, najlepiej poprzez aktywną zabawę. Jak nauczyć dziecko rozróżniać kolory? Poniżej prezentujemy kilka skutecznych sposobów.

Niemowlę. Kiedy i jak uczyć dziecko kolorów? 

Nie każdy wie, że wzrok niemowląt jest jeszcze słabo wykształcony i nie rozpoznają one kolorów. Potrafią jednak dostrzec dość intensywne barwy (jak np. czarny, czerwony czy biały), dlatego warto już od pierwszych miesięcy życia dziecka umieszczać w jego otoczeniu przedmioty w takich właśnie barwach. Jak nauczyć dziecko kolorów, gdy jest jeszcze tak malutkie? Na rynku dostępne są specjalne zabawki do nauki kolorów stworzone z myślą o niemowlakach. Są to m.in. książeczki, przytulanki czy zawieszki do łóżeczka, które bez wątpienia zainteresują dziecko i znacznie wesprą wykształcanie się jego wzroku.

Dwulatek i nauka kolorów. Zabawki edukacyjne

Wzrok dwulatka jest już doskonale rozwinięty i bez problemu rozróżnia od poszczególne barwy, a także ich pochodne i odcienie. Jego uwaga zwraca się jednak tylko w kierunku intensywnych kolorów, takich jak np. żółty, niebieski czy czerwony. Jak nauczyć dziecko rozróżniać kolory, które już rozpoznaje? W tym celu warto wykorzystać różnego rodzaju zabawki edukacyjne, np. kolorowe układanki, które dodatkowo wspierają naukę kształtów i liczenia. Świetnym produktem jest np. drewniaka zabawka firmy Goki, która składa się z 4 palików o różnych kształtach. Zadaniem dziecka jest nałożenie różnokolorowych klocków adekwatnie do wnęki na środku. Poszczególne elementy muszą być posortowane według kolorów i kształtów. Taka układanka doskonale rozwija umiejętności poznawcze dzieci, szczególnie jeśli chodzi o rozróżnianie kolorów u dzieci.

Rozpoznawanie kolorów u dzieci idzie mocno naprzód, jeśli sięgniemy po odpowiednie pomoce dydaktyczne. Przydadzą się również kredki i flamastry w podstawowych kolorach. Wspólne rysowanie z dzieckiem do doskonała nauka kolorów! Zabawki w połączeniu z regularnymi ćwiczeniami to gwarancja szybszego rozwoju tej ważnej umiejętności u twojego dziecka.

Co robić, gdy 3 latek nie zna kolorów?

Przyjęło się, że 3-letnie dziecko powinno już umieć rozróżniać poszczególne barwy i swobodnie sortować np. klocki czy kredki. Jeśli na tym polu występują ewidentne problemy, warto poszukać ich przyczyny. Fakt, że 3 latek nie zna kolorów, nie musi wcale oznaczać daltonizmu czy innych zaburzeń związanych z percepcją i wzrokiem dziecka. Tego typu sytuacje występują często u dzieci, które wykazują trudności z koncentracją, są bardzo żywiołowe i spontaniczne. Jak nauczyc dziecko kolorow, gdy nie bardzo garnie się do nauki i regularnych ćwiczeń? Z pomocą ponownie przychodzą różnego rodzaju zabawki edukacyjne, które zaciekawią malucha. Ciekawym rozwiązaniem są np. specjalne sortery w formie układanek, które dodatkowo wspierają pamięć i umiejętności kojarzenia. Jedną z nich jest zabawka od firmy Lilco, która ma postać układanki w formie kolorowych babeczek. Przypomina ciekawą grę planszową, w której dziecko ma za zadanie porządkowanie babeczek według kolorów i konkretnych wzorów. Kombinacji jest wiele, a zatem układanka nie znudzi się dziecku zbyt szybko! Podczas zabawy maluch nie tylko przyswaja naukę kolorów, ale również uczy się koncentracji i strategicznego myślenia.

drewniana układanka lewopółkulowa sorter kolorów

Możesz również podpytać, jak nauczyć dziecko kolorów w przedszkolu, o ile twoja pociecha do niego uczęszcza. Opiekunki z pewnością podrzucą ci kilka ciekawych pomysłów na naukę poprzez ciekawą zabawę. Czasami rozróżnianie kolorów u dzieci wymaga po prostu czasu, każdy z nas ma swoje tempo rozwoju i nie ma w tym nic złego. W razie, gdy trudności z rozpoznawaniem barw nie ustąpią, warto wybrać się po poradę do specjalisty: okulisty i dziecięcego psychologa. Pozwoli to na szybkie zdiagnozowanie problemu i wdrożenie ewentualnej terapii.

Gotowe zabawki do nauki kolorów

Zastanawiasz się jak nauczyc dziecko kolorow w sposób przyjemny i wspierający inne umiejętności? Wróćmy jeszcze na chwilę do tematu zabawek edukacyjnych. Większość z nich została zaprojektowana we współpracy z profesjonalnymi pedagogami i innymi specjalistami, którzy doskonale znają tajniki prawidłowego rozwoju najmłodszych. Pytając ich, jak uczyć dziecko kolorów, przeważnie usłyszymy, że tylko i wyłącznie poprzez aktywną zabawę! To najlepszy sposób na sprawne i szybkie wsparcie rozwoju percepcji dziecka w tym właśnie zakresie. Wystarczy sprawdzić ofertę sorterów marki Goki, które mają najczęściej formę kolorowych układanek. Dzieci uwielbiają klocki i inne tego typu zabawki, a jednocześnie mimowolnie uczą się poszczególnych kolorów.

kolorowy sorter kształtów i liczb goki

Nauka kolorów na ogół przebiega wśród dzieci bez większych problemów, o ile jest w odpowiedni sposób wspierana przez rodziców i opiekunów. Wielu dorosłych niestety nie zastanawia się, jak nauczyć dziecko kolorów. W przedszkolu przecież ma dostęp do specjalnych gier i zabawek, więc z pewnością nauczy się samo lub przy pomocy opiekunek. To niestety błędny tok myślenia, ponieważ wszelkie nowe umiejętności należy z dzieckiem ćwiczyć również w domu.

kolorowe ludziki zestaw duży do sortowania zabawki z duszą

Poczytaj też nasze artykuły na inne tematy:

a) Najlepsze zabawki dla dzieci na podwórko

b) Przegląd wartościowych układanek i puzzli Montessori

c) Akcesoria i zabawki do piasku

Polecamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa wysyłka
Darmowa wysyłka

powyżej 250zł

Zwroty
zwroty

przyjmujemy

Wysyłka
wyslka

w ciągu 2 dni

Bezpieczne płatności
bezpieczne płąttności

z Przelewy24