Logopedia to nauka skupiająca się nie tylko na terapii zaburzeń mowy, ale także jej kształtowaniu czy nauczaniu u osób, które z różnych przyczyn ją utraciły. Jeżeli interesujesz się tą dziedziną zawodowo lub prywatnie, to możesz ukończyć logopedię na studiach podyplomowych. Sprawdź, co warto wiedzieć o tym kierunku i komu jest polecany.
Studia podyplomowe z logopedii – dla kogo?
Komu polecamy logopedię na studiach podyplomowych? Przede wszystkim osobom, które mają już wykształcenie wyższe – jest to warunek, który należy spełnić, aby móc zapisać się na jakąkolwiek podyplomówkę. Jednak w tym przypadku niezbędny jest albo tytuł magistra, albo ukończone studia I stopnia i przygotowanie pedagogiczne (od tego zależą uzyskane po studiach podyplomowych uprawnienia). Logopedia sprawdzi się w szczególności u:
- nauczycieli (zarówno tych poszukujących pracy, jak i czynnych zawodowo),
- osób mających uprawnienia do pracy z dziećmi i młodzieżą, które chcą zdobyć nowy zawód,
- absolwentów szkół wyższych, którzy są zainteresowani zaburzeniami komunikacji językowej.
Co więcej, studia podyplomowe z zakresu logopedii cieszą się dużą popularnością wśród rodziców, którzy chcą pomóc swoim dzieciom w kształtowaniu mowy i usuwaniu jej ewentualnych zaburzeń.
Jeżeli masz ukończone studia I stopnia i przygotowanie pedagogiczne, to ukończenie tego kierunku umożliwi zdobycie uprawnień do wykonywania zawodu logopedy. Z kolei absolwenci, którzy w momencie rozpoczęcia podyplomówki legitymują się ukończonymi studiami wyższymi magisterskimi, mogą uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodu logopedy.
Logopedia na studiach podyplomowych w praktyce – jak wygląda?
Jak wygląda logopedia na studiach podyplomowych? Kierunek ten – z uwagi na charakter kwalifikacyjny – trwa 4 semestry, podczas których słuchacze uczą się nie tylko teorii, ale także realizują 180 godzin praktyk zawodowych. Program kształcenia jest zgodny z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. oraz rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.
Celem studiów podyplomowych z logopedii jest wyposażenie słuchaczy w wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy w przedszkolu, ośrodku szkolno-wychowawczym, prywatnym gabinecie czy przychodni specjalistycznej. Za merytoryczne przygotowanie odpowiada program nauczania obejmujący między innymi:
- neuropsychologię w logopedii,
- medyczne podstawy logopedii,
- ortodoncję,
- surdologopedię i tyflologopedię z metodyką,
- rozwój sprawności językowych i komunikacyjnych dziecka,
- komunikację alternatywną i wspomagającą,
- wczesną interwencję logopedyczną.
Wygodny sposób na zdobycie uprawnień? Logopedia na studiach podyplomowych online
Jeżeli chcesz połączyć naukę z pracą, to dobrym wyborem jest logopedia na studiach podyplomowych online, która ma formę e-learningu. Edukacja z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość to nowoczesny sposób zdobywania wiedzy i umiejętności, dzięki któremu nie musisz ograniczać się wyłącznie do jednego kierunku. Jeżeli jesteś rodzicem albo specjalistą, to możesz zapisać się też na studia podyplomowe z zakresu integracji sensorycznej (https://studia-online.pl/kursy/506), oligofrenopedagogiki czy arteterapii.
/ art. sponsorowany